Registriraj se Pogosta vprašanja Seznam članov Išči Glas dežele Seznam forumov




Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma » Pogačnik za nadaljnji razvoj gorskega kmetijstva
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo 
Pogačnik za nadaljnji razvoj gorskega kmetijstva
PrispevekObjavljeno: 07 Dec 2009 17:19 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
07.12.2009
Minister Pogačnik za nadaljnji razvoj gorskega kmetijstva
Alpbach, Avstrija, 7. 12. 2009 – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Milan Pogačnik se je na povabilo zveznega ministra za kmetijstvo, gozdarstvo, okolje in vodno gospodarstvo Avstrije, Nikolausa Berlakovicha udeležil mednarodne konference z naslovom »Prihodnost gorskih območij«. Na konferenci je potekala razprava o sedanji in prihodnji kmetijski politiki EU z vidika gorskega kmetijstva. Evropska komisarka za kmetijstvo in razvoj podeželja, Mariann Fischer Boel je predstavila dokument Komisije z naslovom »Novi pogledi na gorsko kmetijstvo«, katerega namen je ponuditi okvir in izhodišče za konkretne korake v smeri trajnostnega kmetijstva in gozdarstva na gorskih območjih, zlasti po letu 2013.

Iz dokumenta evropske komisarke izhaja, da je Slovenija ena od treh držav članic z najvišjim deležem gorskih območij saj je s 53 odstotki takoj za sosednjo Avstrijo, ki jih ima 55 odstotkov. Je pa tudi država, ki ima med vsemi državami članicami največji delež gorskih kmetij, ki pridobivajo dohodek iz nekmetijskih virov (81 odstotkov). Komisarka je izpostavila veliko vrednost proizvodov in drugih storitev gorskih območij, kot so ohranjanje kulturne krajine in biodiverzitete, katere prispevajo prav kmetje na teh območjih.


V povprečju se gorske kmetije v EU ne soočajo z bolj kritičnim stanjem kot druga območja, bo pa potrebno posebno skrbno spremljati stanje tudi vnaprej. Komisija bo tudi v prihodnje zagotavljala okvir za politiko na teh območjih, ki bodo podprti s sredstvi skupnega proračuna EU. Države članice pa morajo v večji meri izkoristiti ta okvir, da iz njega izpeljejo ukrepe, ki bodo upoštevali regionalne značilnosti in potrebe.


Prispevek ministra Pogačnika je tako dodatno potrdil pravilnost usmeritev in usklajenost s pričakovanji drugih držav, kjer je gorsko kmetijstvo prav tako pomembno.


Ta razprava je za Slovenijo pomembna, saj je v Sloveniji v OMD vključene kar 74 odstotkov vse kmetijske zemlje v uporabi, od tega pa predstavljajo gorska območja 53 odstotkov. »Uspešnost razvoja slovenskega kmetijstva je tako odločilno odvisna od uspešnosti razvoja kmetijstva na gorskih območjih« je povedal minister Pogačnik.


Minister je v govoru poudaril, da se »v prihodnji skupni kmetijski politiki Slovenija posebej zavzema za ohranitev in nadaljnjo izgradnjo plačil za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD)« in dodal, da bi skozi ta plačila »v bodoče lahko še v večji meri upoštevali raznolikost pridelovalnih razmer in skozi ustrezna izravnavala plačila zagotovili ohranjanje kmetijske pridelave na celotnem območju EU.«


Skupna kmetijska politika je že do sedaj pomembno vplivala na dohodkovni položaj EU kmetijstva na splošno, še posebej pa je bila pomembna za obstoj teh območij. Po ministrovem mnenju je tudi v prihodnje nujna dohodkovna podpora v obliki neposrednih plačil prvega stebra, v obliki sistemske, dohodkovne, a ciljne podpore, ki bo zagotavljala stabilnost dohodkov ter stabilen razvoj teh območij.


Za Slovenijo so plačila za OMD zelo pomembna. Za ta plačila ministrstvo pripravlja nov sistem individualnega vrednotenja omejevalnih dejavnikov, ki bo omogočil pravičnejše, še bolj ciljno usmerjeno in učinkovitejše ukrepanje v prihodnje.


Kmetovanje v gorskih območjih je soočeno z neugodnimi naravnimi možnostmi za pridelavo in ostalimi neugodnimi pogoji, ki vplivajo na stroške pridelave. Zato se ne more zoperstaviti zaostreni konkurenci s povečanjem ali z racionalizacijo proizvodnje.


»Menim, da je uresničitev celovitih funkcij kmetijstva, njegova multifunkcionalnost, ki je na gorskih območjih še posebnega pomena, mogoča samo v pogojih uravnoteženega uresničevanja njegove gospodarske, okoljske in socialne funkcije« je povedal minister in dodal, da brez omogočanja ustreznega dohodka kmetom ne moremo zagotoviti gospodarske vloge kmetijstva, kar pa je temelj za njegov obstoj tudi na teh območjih.


Minister je izpostavil tudi pomembnost ohranitve proizvodne funkcije na teh območjih. Temu vprašanju je Slovenija v preteklosti namenila veliko pozornosti. Za Slovenijo je strateškega pomena ohranitev in razvoj govedoreje in tudi drobnice, ki edini omogočata izrabo prevladujočega travinja, kar je še zlasti značilno za OMD. Trajnostno obdelovanje travinja v njegovi sedanji izrazitosti je možno zgolj z rejo pašnih živali.


Zato je Slovenija dala poseben pomen proizvodno vezanemu delu plačil za krave dojilje in prirejo mleka v gorskih območjih, proizvodno nevezan del plačil pa je namenjen ohranjanju živinoreje na območjih s travinjem, ki je praktično v celoti na OMD.


V okviru prihodnje skupne kmetijske politike Slovenija sicer podpira tudi koncept proizvodno nevezanih plačil, vendar pa prevladuje mnenje, da je s stališča ohranjanja trajnostnega razvoja kmetijstva in njegove večnamenske vloge v gorskih območjih, potrebno koncept proizvodne nevezanosti redefinirati. V tem okviru Slovenija razmišlja o predlogu, da bi se proizvodna nevezanost na travinju obravnavala na način, da se del regionalnega plačila opredeli kot plačilo na površino, drugi del pa kot plačilo na glavo velike živine za rastlinojede živali. Ugotavlja se namreč, da zgolj plačila na površine pri rabi travinja vodijo v prekomerno ekstenzifikacijo proizvodnje. S takim pristopom bi dodatno prispevali k ohranitvi travinja, naravnih virov, pa tudi človeških virov na tovrstnih gorskih in hribovitih območjih.


Minister je poudaril tudi nadaljnjo krepitev multifunkcionalnosti kmetijstva. Pri nadaljnjem razvoju teh območij ima ključno vlogo politika razvoja podeželja. Ukrepi drugega stebra bistveno dopolnjujejo ukrepe prvega stebra, tako v spodbujanju konkurenčnosti, izboljšanju kakovosti življenja na podeželju, kot tudi skozi ciljno naravnane ukrepe za višje ravni varovanja okolja, ohranjanje biotske raznovrstnosti in kulturne krajine ter dobrobit živali. Nadaljnja krepitev večnamenske vloge kmetijstva in poudarjanje trajnostnega razvoja morata še bolj izrazito postati cilja skupne kmetijske politike tudi v prihodnje.


Minister je povedal tudi, da se moramo s problemi, ki lahko vodijo v opuščanje kmetovanja na teh območjih, soočiti s pomočjo celostnega odziva vseh politik.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pogačnik za nadaljnji razvoj gorskega kmetijstva
  Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas  
Stran 1 od 1  

  
  
 Objavi novo temo  Odgovori na to temo  



Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.