Registriraj se Pogosta vprašanja Seznam članov Išči Glas dežele Seznam forumov




Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma » Ustanovitev Sveta za genske vire za prehrano in kmetijstvo
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo 
Ustanovitev Sveta za genske vire za prehrano in kmetijstvo
PrispevekObjavljeno: 08 Jan 2010 14:43 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Ustanovitev Sveta za genske vire za prehrano in kmetijstvo
Ljubljana, 7. 1. 2010 - Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ustanovilo Svet za genske vire za prehrano in kmetijstvo, ki je strokovno posvetovalno telo ministra na področju ohranjanja in trajnostne rabe rastlinskih in živinorejskih genskih virov. Glavni namen in področje delovanja sveta je medresorsko koordiniranje dela in priprava ter izvajanje akcijskega programa na tem področju, sodelovanje pri izdelavi strokovnih podlag za predpise in dajanje strokovnih mnenj k drugim pomembnejšim odločitvam. Člani sveta so na ustanovni seji za svojega prvega predsednika izvolili dr. Jožeta Ileršiča, predstavnika kmetijskega ministrstva.

Svet bo s svojim delovanjem pripomogel k večji usklajenosti dela na področju genskih virov in vključevanju pobud širše strokovne javnosti in nevladnih organizacij. Obravnaval bo vsa pomembnejša gradiva in usmerjal delo na področju ohranjanja in trajnostne rabe rastlinskih in živinorejskih genskih virov. Večji poudarek bo dan trajnostni rabi genskih virov, to je reji živali avtohtonih in tradicionalnih pasem na kmetijah in uporabi starih avtohtonih sort kmetijskih rastlin v pridelavi. S tem se ohranja oziroma povečuje biotska raznovrstnost v kmetijstvu.


Svet bo pripomogel tudi k večji usklajenosti politik kmetijskega ministrstva z drugimi resorji in usklajenemu pristopu pri ozaveščanju javnosti. Prav tako pa bo seznanjen z mednarodnimi aktivnostmi, ki jih vodita predvsem Organizacija za hrano in kmetijstvo (FAO) in sekretariat Mednarodne pogodbe o rastlinskih genskih virih za prehrano in kmetijstvo.


Živinorejski in rastlinski genski viri imajo pomembno vlogo pri zagotavljanju prehranske varnosti sedanjim in bodočim generacijam. Uvajanje gospodarsko donosnejših pasem domačih živali v zadnjih desetletjih je povzročilo, da manj proizvodne pasme izginjajo, ali se s križanjem zlijejo z drugimi pasmami. Stare avtohtone sorte kmetijskih rastlin pa so pridelovalci nadomestili z novejšimi, bolj produktivnimi sortami. Izgubljanje biotske raznovrstnosti pri posameznih vrstah domačih živali in kmetijskih rastlinah ter erozija genskih virov ne ogrožata le prehranske varnosti potrošnikov pač pa tudi trajnostni razvoj ter preživetje podeželskega prebivalstva. Ohranjena raznolikost živinorejskih in rastlinskih genskih virov za prehrano in kmetijstvo lahko omogoči kmetovalcem, da bodo kos sedanjim in bodočim izzivom zaradi spremenjenih pogojev kmetovanja ter sprememb okolja vključno s klimatskimi spremembami.


Člane sveta je kmetijski minister dr. Milan Pogačnik imenoval z odločbo 3. avgusta 2009. Podlaga za ustanovitev Sveta je bila podana z novim Zakonom o kmetijstvu iz leta 2008. Svet je sestavljen iz predstavnikov Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstva za okolje in prostor, izobraževalnih in strokovnih institucij ter nevladnih organizacij.


* * *


Dodatne informacije


Avtohtone pasme domačih živali: lipicanski konj, slovenski hladnokrvni konj, posavski konj, cikasto govedo, krškopoljski prašič, jezersko-solčavska ovca, bovška ovca, belokranjska pramenka, istrska pramenka, drežniška koza, štajerska kokoš, kranjska čebela, kraški ovčar, posavski gonič, kratkodlaki istrski gonič, resasti istrski gonič, slovenski planinski gonič.



Avtohtoni rastlinski genski viri: V zbirkah pri institucijah Slovenske rastlinske genske banke je shranjenih več kot 5.400 vzorcev avtohtonih rastlinskih genskih virov. Shranjene so avtohtone sorte (med drugimi solata Ljubljanska ledenka, zelje Kranjsko okroglo, motovilec Ljubljanski), lokalne sorte, ekotipi in divji sorodniki kmetijskih rastlin. V kolekcijskih nasadih so posajene stare avtohtone in tradicionalne sorte sadnih rastlin (več kot 200 sort) in vinske trte (približno 340 sort).

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Ustanovitev Sveta za genske vire za prehrano in kmetijstvo
  Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas  
Stran 1 od 1  

  
  
 Objavi novo temo  Odgovori na to temo  



Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.