Registriraj se Pogosta vprašanja Seznam članov Išči Glas dežele Seznam forumov




Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma » Opravljen nadzor nad strojno sečnjo in spravilom
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo 
Opravljen nadzor nad strojno sečnjo in spravilom
PrispevekObjavljeno: 28 Okt 2009 20:42 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Opravljen nadzor nad strojno sečnjo in spravilom v pokljuških gozdovih
Ljubljana, 28. 10. 2009 – V gozdovih na Pokljuki je bilo po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije od leta 2007 zaradi snegolomov in vetrolomov prizadetih okoli 266.000 m3 drevja. Poškodovano drevje predstavlja potencialno nevarnost prenamnožitve podlubnikov, zaradi česar je bila nujna hitra in učinkovita sanacija. Ministrstvo in gozdarska inšpekcija sta izvedli strokovni in inšpekcijski nadzor nad izvajanjem strojne sečnje in spravila lesa v pokljuških gozdovih. Pri nadzoru so bile ugotovljene nekatere pomanjkljivosti in kršitve. Ministrstvo je za še učinkovitejše izvajanje sanacije in s tem ustrezno varovanje gozdnih ekosistemov sprejelo določene ukrepe, gozdarska inšpekcija pa bo proti kršiteljem sprožila postopke.



»S strojno sečnjo lahko v zelo kratkem času posekamo velike količine poškodovanega drevja in tako zagotovimo ustrezne pogoje za obnovo poškodovanega gozda. S tem občutno zmanjšamo ekonomsko škodo in v največji možni meri zmanjšamo nevarnost poškodb pri delu,« je na današnji novinarski konferenci pojasnil generalni direktor Direktorata za gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, Andrej Drašler. Ob tem je poudaril: »Seveda pa je potrebno pri tem upoštevati pogoje in omejitve, ki so predpisane s Pravilnikom o izvajanju sečnje, ravnanju s sečnimi ostanki, spravilu in zlaganju gozdnih lesnih sortimentov ter dodatno določene omejitve s strani Zavoda za gozdove Slovenije. S tem zagotavljamo, da je strojna sečnja strokovno ustrezna ter ima sprejemljive posledice za gozdni ekosistem.«


Glede ustreznosti izvajanja strojne sečnje in spravila na Pokljuki je ministrstvo na podlagi Zakona o gozdovih oktobra izvedlo strokovni nadzor nad dvema deloviščema. Pri tem je preverjalo ustreznost odreditve sečnje s strani Zavoda za gozdove Slovenije, ki je za prizadeto območje pokljuških gozdov izdelal sanacijski načrt. V njem je namreč opredelil območja, kjer je uporaba tehnologije strojne sečnje možna oziroma strokovno dopustna. Gozdarska inšpekcija Inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano pa je opravila inšpekcijski nadzor, in sicer je pregledala 26 odločb Zavoda za gozdove Slovenije, opravila terenski pregled šestih odsekov in pregled pri izvajalcu sečnje, Gozdnemu gospodarstvu Bled.


Pri nadzoru je bilo ugotovljeno, da je Zavod za gozdove Slovenije načrtno pristopil k uvajanju strojne sečnje v okviru predpisov ter dodatno pripravil strokovna navodila za pripravo del v sestojih, primernih za strojno sečnjo. Zaradi sanacije snegoloma iz leta 2008 ter preprečevanje nadaljnjega širjenja podlubnikov je dopustil izvajanje strojne sečnje na delu območja Pokljuke, ki v zatečenih okoliščinah zagotavlja večjo varnost pri delu ter hitrejšo sanacijo. V posameznih odločbah je dodatno določil pogoje izvajanja strojne sečnje. Ko je zavod ugotovil, da se sanacija ne izvaja v skladu z določenimi roki je že avgusta pisno pozval lastnika gozda oz. Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS k pospešitvi izvedbe in o tem obvestil gozdarsko inšpekcijo.


Gozdarski inšpektor je na ogledu avgusta ugotovil, da vsa sečišča niso urejena skladno s pravilnikom ter da niso spoštovane določene omejitve. Gozdarska inšpekcija bo na podlagi ugotovljenih nepravilnosti proti kršiteljem začela prekrškovne postopke.


Na podlagi ugotovitev je ministrstvo sprejelo določene ukrepe za čim manjše posledice strojne sečnje in spravila ter še boljši nadzor nad izvajanjem tovrstne sanacije gozdov. Na območjih, kjer je strojna sečnja dopustna, se mora način spravila lesa prilagoditi dejanskim sestojnim razmeram in času izvedbe. Te omejitve zavod opredeli že v tehnološkem delu gozdnogojitvenega načrta ter v izreku odločbe. V primerih, ko zavod z odločbo dopusti izvedbo del s tehnologijo strojne sečnje ter določi pogoje, ki narekujejo morebitno prekinitev dela, mora zavod izvajati pogostejši in sprotni nadzor.


Ob ugotovitvah kršitev predpisanih omejitev mora o tem pisno obvestiti gozdarsko inšpekcijo. V primeru, da sečišče ni urejeno v skladu s pravilnikom, pa mora zavod takoj določiti dela potrebna za zagotovitev urejenosti sečišča.Na podlagi ugotovitev gozdarskega inšpektorja o kršitvi pravilnika ter omejitev v izdani odločbi, gozdarska inšpekcija nemudoma uvede prekrškovni postopek proti kršiteljem oz. izvajalcem del.


Ministrstvo je pozvalo zavod, da na večjih deloviščih posveti več pozornosti tudi obveščanju javnosti. Gozdarskemu inštitutu pa bo ministrstvo v okviru nalog javne gozdarske službe naložilo načrtovanje razvoja metodologije in začetek spremljave morebitnih posledic poškodb gozdnih tal po strojni sečnji, kar naj bi se pričelo izvajati v prihodnjem letu.


Za celovito presojo o načinu uveljavljanja strojne sečnje v slovenskih gozdovih bo sicer potrebono še nekaj časa. Na Biotehniški fakulteti, na Oddelku za gozdarstvo namreč že poteka raziskovalni projekt »Preučevanje ekosistemom prilagojenega gospodarjenja z gozdom«, ki bo trajal predvidoma do avgusta 2011. Strojna sečnja se je sicer v Sloveniji v zadnjih nekaj letih uspešno uveljavila pri sanacijah po naravnih ujmah poškodovanega drevja, kot je na primer sanacija gozdov na Črnivcu.


V Sloveniji sta strojna sečnja in spravilo urejena s Pravilnikom o izvajanju sečnje, ravnanju s sečnimi ostanki, spravilu in zlaganju gozdnih lesnih sortimentov. Poleg določb pravilnika pa Zavod za gozdove Slovenije na podlagi Zakona o gozdovih izda tudi odločbo v upravnem postopku, kjer lahko v izreku odločbe tudi glede strojne sečnje ali spravila z zgibnimi polprikolicami določi dodatne pogoje in omejitve, če to zahtevajo sestojne razmere ali trenutno slabša nosilnost gozdnih tal.


Pravilnik o izvajanju sečnje, ravnanju s sečnimi ostanki, spravilu in zlaganju gozdnih lesnih sortimentov med drugim določa, da je treba pri spravilu gozdnih lesnih sortimentov uporabljati spravilna sredstva in tehnologijo, ki so prilagojena naravnim razmeram oziroma občutljivosti gozdnih sestojev in tal. Takoj po končanem spravilu je treba sanirati poškodbe na pomladku in drevju in odpraviti poškodbe na gozdnih tleh ter gozdnih vlakah, poteh, stezah in cesta ter vzpostaviti čim ugodnejši režim odtoka vode.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Opravljen nadzor nad strojno sečnjo in spravilom
  Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas  
Stran 1 od 1  

  
  
 Objavi novo temo  Odgovori na to temo  



Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.