Registriraj se Pogosta vprašanja Seznam članov Išči Glas dežele Seznam forumov




Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma » MKGP Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo 
PrispevekObjavljeno: 26 Sep 2008 05:17 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
23.09.2008
Kmetijski minister Jarc na neformalnem zasedanju ministrov EU o prihodnjem razvoju skupne kmetijske politike

Annecy, Francija, 23. 9. 2008 – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Iztok Jarc se udeležuje dvodnevnega neformalnega zasedanja kmetijskih ministrov EU v Franciji, kjer tokrat razpravljajo o razvoju skupne kmetijske politike EU (SKP) po letu 2013. Minister Jarc je poudaril, da bi bila kmetijska pridelava brez ustreznih podpor v številnih delih EU in v marsikateri panogi ogrožena. »Eden izmed osnovnih namenov SKP je vsekakor, da spodbuja ohranjanje kmetijske pridelave tudi na območjih z manj ugodnimi dejavniki, kar je za Slovenijo izredno pomembno,« je na zasedanju dejal slovenski kmetijski minister.



Poudaril je, da mora biti »prvi cilj SKP zagotavljanje prehranske varnosti tako v EU kot na globalni ravni. Poleg tega mora prispevati k ohranitvi poseljenosti, socialni povezanosti podeželskih območij, ohranitvi kulturne krajine in obdelanosti zemljišč. Še večji poudarek bo treba dati trajnostni kmetijski proizvodnji in trajnostni rabi naravni virov, ki bo na eni strani zagotavljala stabilno pridelavo in primerne dohodke pridelovalcem, na drugi pa bo spoštovala načela varovanja okolja.«


Glede standardov na področju zagotavljanja varne in kakovostne hrane je minister Jarc poudaril, da se jim ne bi smeli odreči. Javnost in potrošniki bi takšno spremembo sprejeli negativno. Zavzel se je za nadaljevanje finančne podpore EU za zagotavljanje višjih standardov. Te bi bilo potrebno jasneje opredeliti ter razmisliti o prilagoditvi sredstev za njihovo doseganje.


Slovenski minister je izrazil potrebo po ukrepih, ki bi bili lahko neposredno ali posredno vezani tudi na kmetijsko proizvodnjo. »Take podpore bi morale biti dovolj prilagodljive, da bi se lahko v različnih situacijah hitro in učinkovito odzivali tako na ravni EU kot na regionalni ravni,« je dejal. V prihodnje bo potrebno dati posebno težo tudi upoštevanju različnosti pridelovalnih razmer med posameznimi državami članicami.


Minister je na koncu izpostavil ključni pomen inovacij v kmetijstvu in živilsko-predelovalni industriji. Kljub temu, da so delno že podprte v okviru razvoja podeželja, bo potrebno v prihodnje podpreti predvsem tiste pobude, ki bodo sledile zastavljene cilje SKP in ki bodo prispevali k prenosu znanja v razvoj kmetijstva in podeželja.



Francosko predsedstvo je za to priložnost pripravilo dokument, v katerem poudarja, da je potrebno prihodnji razvoj SKP začrtati na podlagi novih razmer na trgu, in sicer rastočih cen kmetijskih proizvodov in večje nestabilnosti cen ter nujnega prilagajanja načinov proizvodnje zaradi učinkov podnebnih sprememb, konkurence pri rabi naravnih virov in učinkov proizvodnih metod na zdravje ljudi in okolje.


V dokumentu so izpostavili ključne cilje prihodnje SKP, kot so zagotavljanje prehranske varnosti EU, prispevek k svetovnemu prehranskemu ravnovesju, povezovanje podeželskih območij, ohranjanje delovnih mest in dejavnosti na podeželju ter sodelovanje v boju proti podnebnim spremembam in izboljšanju okolja.


V zadnjem delu dokument odpira razpravo o nekaterih usmeritvah prihodnje SKP, in sicer izpostavlja visoke zahteve za evropske pridelovalce hrane, nestabilnost trgov in možnost povečanja zdravstvenih in podnebnih tveganj, uporabo novih tehnologij, raznovrstnost evropskega kmetijstva.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 30 Sep 2008 04:39 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
29.09.2008
Informacija glede zniževanja cen kmetijskih proizvodov

Ljubljana, 29. 9. 2008 — Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano opozarja, da so se v zadnjem obdobju odkupne cena večine kmetijskih proizvodov znižale, njihova povprečna višina je tako letos nižja kot lani. Po podatkih Urada za makroekonomske analize in razvoj so se cene hrane v Sloveniji v prvi polovici leta povišale za 3,9 odstotka, lani v enakem obdobju za dobrih 5 odstotkov. K skupni inflaciji tega obdobja so podražitve hrane prispevale 0,6 odstotne točke.

Ker se je hrana v mnogih državah EU podražila v obdobju, ko so cene osnovnih kmetijskih surovin pričele padati, je komisarka za kmetijstvo in razvoj podeželja Mariann Fischer Boel na tiskovni konferenci dne 17. 9. 2008 že opozorila trgovce s hrano, da jih bo Evropska komisija z vsemi možnimi regulatorji nadzorovala. V kolikor bo prišlo med trgovci do kartelnega dogovarjanja glede neupravičenega zviševanja cen, je komisarka napovedala ukrepanje. Ob tem je izrazila presenečenje, da se cene kruha niso znižale, čeprav je cena pšenice padla. »Nadaljnja rast cen ni upravičena«, je zatrdila, »saj osnovne surovine prispevajo le 10 odstotkov h končni ceni kruha.«


Kljub relativno visokim cenam pšenice v lanskem letu in umiritvi njihove rasti v prvi polovici letošnjega leta, se cena pšenice v Sloveniji giblje na med devet do 15 odstotkov nižji ravni kot v enakem obdobju lanskega leta. Odkupna cena (1) pšenice je v 37. tednu znašala dobrih 207 EUR/t. Nižja je pokritost stroškov pridelave pšenice, ki je letos v avgustu znašala slabih 74 odstotkov, lani pa dobrih 95 odstotkov.


V primerjavi z lani je nižja tudi cena koruze, in sicer za dobrih 26 odstotkov. V 37. tednu je znašala dobrih 183 EUR/t. Slabša kot lani v istem obdobju je tudi pokritost stroškov, ki znaša 71 odstotkov v primerjavi z dobrih 117 odstotkov lani.


Skorajda dramatično so padle cene krmnih žit zaradi njihove izjemne ponudbe v EU v letošnjem letu. Cena krmnega žita na Madžarskem se je znižala na raven 114 EUR/t, kar je tik nad ravnjo intervencijske odkupne cene (101,31 EUR/t).


V primerjavi z EU so v Sloveniji nižje tudi odkupne cene mesa. Povprečna cena bikov do 24 mesecev je tako nižja za 3,5 odstotkov, povprečna cena telic za dobrih 19 odstotkov ter cena krav za 25 odstotkov.
Boljše je stanje pri odkupnih cenah mladega pitanega goveda, ki je bila v 37. tednu letošnjega leta v primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta višja za 10 odstotkov. V zadnjem obdobju so se povišale tudi cene prašičjega mesa, ki so v Sloveniji trenutno za dober odstotek višje od povprečne cene v EU. Za klavni trup razreda E je bilo v 37. tednu potrebno odšteti 173,32 €/100 kg, kar je za dobrih 14 odstotkov več kot lani. K takšnemu pozitivnemu stanju so pripomogli predhodno uvedeni ukrepi EU, kot sta izvozna nadomestila in zasebno skladiščenje. Pokritost stroškov prireje prašičev je v sredini septembra dosegla dobrih 78 odstotkov.


Cene kmetijskih proizvodov bodo sicer višje tudi v prihodnje, vendar nižje kot v letih 2007/08. Cenovni pritisk na cene kmetijskih proizvodov je bil v zadnjem letu sprožen predvsem zaradi izpada ponudbe kot posledica vremenskih dejavnikov, pospešene rasti porabe zaradi rekordne ekonomske rasti v državah v razvoju, izrazite podražitve energentov in spremembe kmetijskih politik. Gibanje cen žit naj bi bilo tudi v prihodnje močno odvisno od gibanja cen goriv.


Po zadnjih ocenah EK (WG, DG AGRI z dne 22.9.0Cool naj bi bila svetovna proizvodnja žit v tržnem letu 08/09 v primerjavi z 07/08 večja za 3,7%, od tega v EU-27 za 19,3%. Svetovna proizvodnja pšenice naj bi se povečala za 10,7%, od tega v EU-27 za 24,9%, svetovna proizvodnja koruze naj bi se zmanjšala za 0,9%, v EU pa povečala za 23,6%, svetovna proizvodnja ječmena naj bi bila večja za 12,5% (enako tudi v EU).


Tudi Slovenija naj bi po podatkih SURS-a v letošnjem letu pridelala za 29,7% več pšenice in pire ter za 30,1% več ječmena, medtem ko napovedi kažejo, da naj bi letos pridelali za 24,2% manj koruze za zrnje kot prejšnje leto.


Julija so bile cene proizvodov in storitev za tekočo porabo v kmetijstvu v primerjavi z lanskim julijem višje v povprečju za 35 odstotkov. Najbolj so se zvišale cene gnojil (v povprečju za 121 %), za njimi pa cene krmil (za slabih 39 %), cene energije in maziv (za 36 %) ter cene proizvodov in storitev za vzdrževanje opreme (v povprečju za 14 %).



(1) Vir: Tržno informacijski sistem Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja



* * *


Celoten zbir podatkov o gibanju cen kmetijskih proizvodov (.pdf)

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 30 Sep 2008 04:40 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
26.09.2008
Objava štirih novih razpisov Programa razvoja podeželja 2007 - 2013

Ljubljana, 26. 9. 2008 – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo danes v okviru programa razvoja podeželja v Uradnem listu RS objavilo štiri javne razpise. Za ukrep »Podpora kmetijskim gospodarstvom, ki sodelujejo v shemah kakovosti hrane« je namenjenih skoraj 5,5 mio EUR. Za ukrep »Podpora skupinam proizvajalcev pri dejavnostih informiranja in pospeševanja prodaje za proizvode, ki so vključeni v sheme kakovosti hrane« sta namenjena 2 mio EUR. Za ukrep »Podpora za ustanavljanje in delovanje skupin proizvajalcev« je namenjenih 800 tisoč EUR. Za ukrep »Ohranjanje in izboljševanje dediščine podeželja« pa je v javnem razpisu namenjenih 6 mio EUR. Javni razpisi so odprti do porabe sredstev, kar bo objavljeno na spletnih straneh ministrstva.

Ministrstvo bo naslednji paket javnih razpisov objavilo predvidoma v sredini oktobra. To bodo razpisi za ukrepe: Posodabljanje kmetijskih gospodarstev za prestrukturiranje reje prašičev in reje perutnine, za leto 2009, Povečanje gospodarske vrednosti gozdov za leto 2008 (gozdna infrastruktura) ter Dodajanje vrednosti kmetijskim in gozdarskim proizvodom.



PODPORA KMETIJSKIM GOSPODARSTVOM, KI SODELUJEJO V SHEMAH KAKOVOSTI HRANE


Vlagatelji za dodelitev nepovratnih sredstev so kmetijska gospodarstva, ki opravljajo kmetijsko dejavnost v Sloveniji in so vključena v eno od shem kakovosti Skupnosti oz. nacionalno shemo kakovosti.


Predmet podpore je delno pokritje stalnih stroškov, ki nastanejo z vključitvijo in sodelovanjem v shemah kakovosti hrane ter ima obliko letnega plačila. Vlagatelji lahko na letni ravni uveljavljajo delno pokritje stalnih stroškov. Podpora se upravičencu dodeli letno v enkratnem izplačilu na podlagi letnih vlog, vendar največ za obdobje petih let. Podpora se dodeli upravičencem, ki proizvode iz shem kakovosti tržijo in na proizvodih uporabljajo zaščitni znak oz. simbol kakovosti. Cilj je spodbuditi kmetijske proizvajalce k aktivnemu sodelovanju v shemah kakovosti, ki pomenijo izboljšanje kakovosti kmetijske proizvodnje in proizvodov in s tem prispevati k povečanju dodane vrednosti v kmetijstvu in ponudbe na trgu.


Slovenija ima vzpostavljen sistem shem kakovosti za proizvajalce, ki potrošnikom zagotavljajo, da so kmetijskih pridelki oz. živila višje kakovosti od standardne in proizvedeni na določen način. Sodelovanje v shemah kakovosti je povezano z dodatnimi stroški in obveznostmi, ki jih trg praviloma ne povrne v celoti, kar pogosto predstavlja oviro za hitrejše in večje vključevanje proizvajalcev v te sheme. Večje vključevanje kmetov v sheme kakovosti odpira nove tržne možnosti in s tem posredno vpliva na povečanje dohodkov in posledično tudi na boljšo konkurenčnost kmetijskega sektorja.



PODPORA SKUPINAM PROIZVAJALCEV PRI DEJAVNOSTIH INFORMIRANJA IN POSPEŠEVANJA PRODAJE ZA PROIZVODE, KI SO VKLJUČENI V SHEME KAKOVOSTI HRANE


Podpora se dodeljuje skupinam proizvajalcev za aktivnosti informiranja potrošnikov, oglaševanja in pospeševanja prodaje na notranjem trgu EU, ki bodo potrošnike spodbujale k nakupu in uporabi kmetijskih in živilskih proizvodov, ki so vključeni v upravičene sheme kakovosti predvsem zaradi njihove kakovosti.


Študije namreč kažejo, da obstaja potreba po boljši informiranosti potrošnikov o obstoju proizvodov s posebnimi označbami višje kakovosti, ki so podvrženi strogi kontroli certifikacijskega organa, kot tudi o njihovih posebnih značilnostih in prednostih. Proizvajalci posebnih kmetijskih pridelkov in živil se v Sloveniji združujejo za vsak zaščiten proizvod posebej. V zadnjih letih je opaziti visoko stopnjo neaktivnega delovanja že obstoječih skupin proizvajalcev, ki se kaže v pomanjkljivem načrtovanju ter premajhni koncentraciji ponudbe in skupnega trženja pridelkov članov skupine proizvajalcev. Boljše poznavanje proizvodov s posebnimi označbami s strani potrošnikov ter bolj organizirano in aktivno trženje s strani proizvajalcev, lajša usklajevanje ponudbe in povpraševanja in odpira nove tržne možnosti za proizvajalce, kar posledično vpliva na rast dodane vrednosti v kmetijstvu in s tem konkurenčnosti agroživilskega sektorja.



PODPORA ZA USTANAVLJANJE IN DELOVANJE SKUPIN PROIZVAJALCEV


Ekološki kmetje v Sloveniji so združeni v dveh krovnih združenjih, ki sta organizirani predvsem po teritorialnem načelu in nimata značaja tržnih organizacij. Večina tržno usmerjenih ekoloških kmetov in proizvajalcev ostalih ekoživil, je vezana na neposredne načine prodaje na domu in na tedenske t.i. ekotržnice, kar pa večjim proizvajalcem ne zadošča več in so prisiljeni iskati še druge tržne poti. Slaba tržna organiziranost in nizek tržni delež ekoloških proizvodov in ekoživil sta ključna problema nadaljnjega razvoja ekološkega kmetijstva v Sloveniji.


Podpore v okviru tega ukrepa se dodeljuje skupinam proizvajalcev ekoloških in zaščitenih kmetijskih proizvodov z namenom olajševanja njihovega administrativnega ustanavljanja in delovanja. Podpora se skupini proizvajalcev dodeli letno na podlagi letnih vlog, vendar največ za obdobje petih let od registracije skupine proizvajalcev.



OHRANJANJE IN IZBOLJŠEVANJE DEDIŠČINE PODEŽELJA


Predmet podpore so naložbe v obnovo kulturne, etnološke dediščine na podeželju, muzeji na prostem, ekomuzeji, prostori za postavitev stalnih razstav etnološke dediščine ter ureditev in izgradnja tematskih poti, ki povezujejo naravne in kulturne znamenitosti določenega območja.


Vlagatelji so fizične in pravne osebe ter lokalne skupnosti, ki so lastniki ali solastniki objekta ali zemljišča, kjer se bo izvajala naložba. Za sklop ureditev in izgradnja tematskih poti, ki povezujejo naravne in kulturne znamenitosti določenega območja so lahko vlagatelji tudi pooblaščeni zastopniki lastnika oziroma solastnika objekta oziroma prostora, ki je predmet podpore. Izjema so institucije, ki izvajajo javno službo varstva kulturne dediščine ali ohranjanja narave ter izdajajo strokovna soglasja oziroma mnenja v postopkih.


Slovenija je dežela z izjemno raznoliko dediščino. Sestavine naravne in kulturne dediščine na slovenskem podeželju so relativno dobro ohranjene, premalo pa so izkoriščeni njihovi številni potenciali.
Bistveni cilj ukrepa je zato spodbuditi ohranjanje posameznih sestavin naravne in kulturne dediščine ter prispevati k njenim kakovostnim in inovativnim nadgradnjam. Posredno je cilj ukrepa izboljšati poznavanje posameznih sestavin dediščine, dvigniti zavest o njihovem pomenu za razvoj slovenskega podeželja, prispevati k razvoju turistične ponudbe itn.



Dodatne informacije za upravičence


Več informacij o objavljenih javnih razpisih lahko zainteresirani po njihovi objavi v Uradnem listu RS dobijo:



na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano:

http://www.mkgp.gov.si/si/javni_razpisi/



in Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja:
http://www.arsktrp.gov.si/si/javni_razpisi/



oziroma na telefonski številki ARSKTRP: 01/580-7792 od ponedeljka do četrtka od 8.00 do 15.30 ure in v petek od 8.00 do 14.30 ure.



Vprašanja se lahko posredujejo tudi po elektronski pošti na naslov: aktrp(at)gov.si.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 30 Sep 2008 04:41 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
26.09.2008
Oljkarji in kmetijsko ministrstvo v prid še tvornejšega sodelovanja

Ljubljana, 26. 9. 2008 - Na ministrstvu (MKGP) se je včeraj na svoji tretji seji sestal Nacionalni svet za oljkarstvo (NSO) in obravnaval aktualno problematiko s področja oljkarstva.

Na seji so potrdili skupino, ki bo pripravila smernice petletnega programa razvojno-raziskovalnih nalog. V tej skupini so strokovnjaki Kmetijsko gozdarske zbornice (Poskusnega centra za oljkarstvo, Kmetijske svetovalne službe), Univerze na Primorskem - Znanstveno-raziskovalnega središča Koper (UP ZRS), LABS d.o.o, Izola ter predstavniki Direktorata za varno hrano ter Direktorata za kmetijstvo. V okviru razprave o aktualni problematiki s področja oljkarstva se je izkazala potreba po analizi stanja in predlogih izhodišč za nadaljnjo urejanje oljkarstva. Ta analiza bo služila MKGP tudi za oblikovanje stališča glede Centra mediteranskih kultur, ki naj bi deloval v okviru Univerze na Primorskem.


Dogovorjeno je bilo, da MKGP prioritetno nadaljuje vse potrebne aktivnosti glede davčne zakonodaje za oljkarstvo in skupaj s pristojnim Ministrstvom za finance pride do dokončne rešitev tega vprašanja. MKGP bo sklicalo sestanek z Ministrstvom za okolje in prostor in Zbornico kmetijskih in živilskih proizvodov pri GZS za ureditev področja stranskih proizvodov pri proizvodnji oljčnega olja (odpadne vode in oljčne tropine). Ob tej priložnosti je članica NSO dr. Dunja Bandelj Mavsar (UP ZRS) predstavila novo knjigo »Sonaravno ravnanje z ostanki predelave oljk«, ki bo lahko služila pri reševanju te problematike. Oljkarjem so bile predstavljene tudi možnosti črpanja sredstev iz Programa razvoja podeželja za obdobje 2007-2013.



* * *

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 01 Okt 2008 14:13 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
30.09.2008
Minister Jarc v Bruslju za stabilnost slovenskega kmetijstva

Bruselj, 30. 9. 2008 — Kmetijski ministri so na tokratnem zasedanju Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo, ki se ga udeležuje tudi slovenski minister Iztok Jarc, nadaljevali razpravo o spremembah in prilagoditvah Skupne kmetijske politike. Te naj bi stopile v veljavo predvidoma prihodnje leto. Minister Jarc se je v ključnih pogajanjih zavzel za rešitve, ki zagotavljajo slovenskim kmetom stabilno in predvidljivo kmetovanje do leta 2013. Poleg tega so opravili tudi razpravo o spremembah ukrepa pomoči v hrani najrevnejšemu prebivalstvu ter o shemi razdeljevanja sadja in zelenjave v šolah.



Minister Iztok Jarc je na pogajanjih s francoskim predsedstvom in Evropsko komisijo izpostavil potrebo po ohranitvi posebne premije za bike in vole ter izvajanje plačil za ekstenzivno rejo ženskih govedi do leta 2013. Govedoreja je namreč za slovensko kmetijstvo strateškega pomena, saj se z njo ukvarja več kot polovico kmetijskih gospodarstev, večina v območjih z omejenimi možnostmi za kmetijstvo (OMD območja). Poleg tega pa prav reja govedi in drobnica omogočata izrabo travinja, ki predstavlja 58 odstotkov vse kmetijske zemlje v uporabi.


Minister Jarc je poudaril, da bi morale imeti države članice dovolj možnosti za reševanje specifičnih problemov v posameznih državah članicah. Med njimi je za Slovenijo izpostavil predvsem mlečni sektor. »Prizadevamo si za ustrezne ukrepe, ki bi omogočili prirejo mleka tudi na gorsko-hribovskih območjih in obstoj oziroma prestrukturiranje malih mlečnih kmetij, na katerih ni druge alternative kmetovanja,« je dejal Jarc.


Glede predloga, ki se nanaša na postopno povišanje mlečnih kvot vse do njihove ukinitve leta 2015 je minister Jarc povedal, da je »Slovenija zadržana, ker bi to lahko ogrozilo mlečno pridelavo zlasti v gorsko-hribovskih območjih«. V Sloveniji je namreč več kot 60 odstotkov proizvajalcev lociranih v OMD območjih in letno proizvedejo do 50 tisoč kg mleka.


Minister Jarc je tudi poudaril, da si Slovenija prizadeva, da se odločitev o določitvi spodnje meje skupnega zneska ali skupne površine, ki je upravičena do plačila, prepusti državam članicam. Na podlagi zadnjega predloga Komisije bi Slovenija lahko uvedla spodnji prag na ravni 0,53 ha ali 267,5 EUR na kmetijsko gospodarstvo.

Slovenija tudi načelno nasprotuje prenosu sredstev od neposrednih plačil v razvoj podeželja oz. uvedbi t.i. modulacije. Za Slovenijo bi to pomenilo dodaten izpad neposrednih plačil za devet odstotkov kmetijskih gospodarstev. Ta sredstva bi se sicer uporabila za reševanje novih izzivov v okviru ukrepov razvoja podeželja. Minister Jarc je poudaril, da je to v nasprotju od sprejetih ciljev ob uvedbi regionalnega modela sheme enotnega plačila, ki ga je Slovenija začela izvajati lani. Minister Jarc je pozval Komisijo, naj ponovno razmisli o zagotovitvi dodatnih sredstev za prilagajanje kmetijstva novim izzivom na nivoju EU. Potreben je namreč hitrejši skupen odziv in solidarnost med vsemi državami članicami.



Sadje in zelenjava v šolah


Ministri so tokrat nadaljevali tudi razpravo o uvedbi sheme sadja in zelenjave v šole, ki naj bi se začelo predvidoma izvajati v šolskem letu 2009/2010. Cilj je povečati porabo sadja in zelenjave zlasti med mladimi, saj se v zadnjih letih pri EU otrocih drastično povečuje pojav debelosti in prekomerne teže. Dnevna poraba sadja in zelenjave v EU namreč pada in je pod priporočenimi 400 g/dan. Evropska komisija predvideva sofinanciranje izvajanja ukrepa v skupni višini 90 mio EUR/šolsko leto.
Slovenija je ukrep pozdravila, saj bi lahko z njim pripomogli k boljši prehrani slovenskih otrok. Ob tem pa je opozorila, da je vrednost pomoči Skupnosti premajhna, v kolikor želimo doseči ustrezen učinek ukrepa. Obenem pa bi moralo biti tudi enostavnejše izvajanje ukrepa ter državam članicam prepustiti, da same določijo ciljno starostno skupino otrok, ki bodo zajete v brezplačno razdeljevanje sadja in zelenjave.


Minister Jarc je ob tem predstavil pilotni projekt 'Jabolko v šoli', ki se je v Sloveniji od leta 2004 uspešno izvajal tri leta. Vanj je bilo vključenih 25 osnovnih in 25 srednjih šol, katerih učencem so bila 3-krat na teden na voljo jabolka lokalnih pridelovalcev.



Pomoč v hrani socialno ogroženim


Evropska komisija pa je ministrom predstavila tudi spremembe ukrepa pomoči v hrani socialno ogroženim prebivalcem EU. Ključna novost, ki naj bi stopila v veljavo 2010, bo možnost razširjenega nabora proizvodov ter poleg črpanja intervencijskih zalog tudi nakup drugih živil na trgu. Po novem bodo države članice same izbirale proizvode glede na svoje prehranske potrebe in socialno ogroženim ponudile tudi meso, olje, sadje in zelenjavo ipd. Slovenija je v preteklih letih že uspešno izvajala omenjeni ukrep. V letu 2006 je 180 tisoč prejemnikov pomoči prejelo hrano v skupni vrednosti 1,3 mio EUR, v 2007 158 tisoč prejemnikov dobrih 1,9 mio EUR. Za letošnje leto je na voljo 1,5 mio EUR, prejemniki pa bodo prejeli pšenično moko, sladkor, testenine, riž in mleko. V letu 2009 bo za izvajanje ukrepa namenjenih 2,3 mio EUR.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 03 Okt 2008 03:44 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
01.10.2008
Vlada uredila izvajanje javnih služb v živinoreji

Ljubljana, 1. 10. 2008 — Vlada je na današnji redni seji sprejela Uredbo o načinu in pogojih izvajanja javnih služb v živinoreji. Ta ureja javno službo strokovnih nalog v živinoreji in javno službo nalog genske banke v živinoreji. Vlada je dala tudi soglasje k letnemu programu dela in finančnemu načrtu javnega zavoda Center za razvoj kmetijstva in podeželja Jable za leto 2008 ter k njegovemu letnemu poročilu in zaključnemu računu za leto 2007.

Uredba o načinu in pogojih izvajanja javnih služb v živinoreji


Uredba o načinu in pogojih izvajanja javnih služb v živinoreji določa način in pogoje izvajanja javnih služb na področju živinoreje, ki zajemajo javno službo strokovnih nalog v živinoreji in javno službo nalog genske banke v živinoreji. Javni službi v živinoreji se izvajata na celotnem območju Republike Slovenije.


Na področju izvajanja javne službe strokovnih nalog v živinoreji uredba določa način izvajanja teh nalog, postopke za pripravo letnega normativnega finančnega programa za izvedbo skupnega temeljnega rejskega programa, način poročanja ter strokovni in inšpekcijski nadzor nad izvajanjem nalog skupnega temeljnega rejskega programa v živinoreji in podrobnosti v zvezi s podeljevanjem koncesij.


Na področju izvajanja javne službe nalog genske banke v živinoreji pa uredba določa način izvajanja teh nalog, način izbire izvajalca, kadrovske in tehnične pogoje, ki jih mora izvajalec izpolnjevati, postopke za pripravo letnega normativnega finančnega programa za izvedbo javne službe genske banke v živinoreji, način poročanja, strokovni in inšpekcijski nadzor nad opravljanjem nalog ter ureja podeljevanje koncesij.



Center za razvoj kmetijstva in podeželja Jable


Vlada je dala soglasje k letnemu programu dela in finančnemu načrtu javnega zavoda Center za razvoj kmetijstva in podeželja Jable za leto 2008 ter k letnemu poročilu in zaključnemu računu tega javnega zavoda za leto 2007. Oba dokumenta svet zavoda sprejel na svoji 4. seji, dne 11. 6. 2008.
Javni zavod Center za razvoj kmetijstva in podeželja Jable (v nadaljevanju: Center Jable) se je preoblikoval iz Kmetijskega poskusnega centra Jable p.o. v javni zavod s pogodbo med Kmetijskim inštitutom Slovenije, Univerzo v Ljubljani ter Vlado Republike Slovenije, 22. 5. 2000.



Center Jable opravlja naslednje dejavnosti:

* nudi infrastrukturne objekte za raziskovanje, izobraževanje, svetovanje in usposabljanje,
*
izvaja izobraževanje in praktično usposabljanje kmetov za delo na kmetijah in v dopolnilnih dejavnostih, kmetov - mojstrov, svetovalcev in drugih kmetijskih strokovnjakov,
*
izvaja razvojne raziskave, opravlja preizkušanje in testiranje različnih tehnologij, sort in pasem, - demonstracijske poskuse in druge prikaze primernosti njihove uporabnosti ter se v ta namen vključuje tudi v mednarodne projekte,
*
nudi tehnološko podporo in poslovne informacije kmetijam, kmetijskim podjetjem, kmetijskim svetovalcem in uporabnikom zemljišč,
*
načrtuje razvojne programe in projekte za kmetije, podjetja in druge organizacije s področja kmetijstva in razvoja podeželja, varstva okolja, biološke pridelave in trženja,
*
skrbi za javno predstavitev zavoda in za popularizacijo njegove dejavnosti,
*
vodi informacijske sisteme in baze podatkov ter dokumentacijo s področja gospodarjenja, preizkušanja, varstva okolja, biološke predelave, trženja in raziskav,
*
nudi pogoje za izvajanje redne delovne prakse in terenskih vaj za študente ter dijake kmetijskih šol,
*
sodeluje z lokalno skupnostjo in sorodnimi organizacijami doma in po svetu.

Statut Centra Jable določa, da mora svet Centra Jable k Letnemu programu dela in finančnemu načrtu pridobiti soglasje ustanoviteljev.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 08 Okt 2008 12:07 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
01.10.2008
Vlada uredila izvajanje javnih služb v živinoreji

Ljubljana, 1. 10. 2008 — Vlada je na današnji redni seji sprejela Uredbo o načinu in pogojih izvajanja javnih služb v živinoreji. Ta ureja javno službo strokovnih nalog v živinoreji in javno službo nalog genske banke v živinoreji. Vlada je dala tudi soglasje k letnemu programu dela in finančnemu načrtu javnega zavoda Center za razvoj kmetijstva in podeželja Jable za leto 2008 ter k njegovemu letnemu poročilu in zaključnemu računu za leto 2007.

Uredba o načinu in pogojih izvajanja javnih služb v živinoreji


Uredba o načinu in pogojih izvajanja javnih služb v živinoreji določa način in pogoje izvajanja javnih služb na področju živinoreje, ki zajemajo javno službo strokovnih nalog v živinoreji in javno službo nalog genske banke v živinoreji. Javni službi v živinoreji se izvajata na celotnem območju Republike Slovenije.


Na področju izvajanja javne službe strokovnih nalog v živinoreji uredba določa način izvajanja teh nalog, postopke za pripravo letnega normativnega finančnega programa za izvedbo skupnega temeljnega rejskega programa, način poročanja ter strokovni in inšpekcijski nadzor nad izvajanjem nalog skupnega temeljnega rejskega programa v živinoreji in podrobnosti v zvezi s podeljevanjem koncesij.


Na področju izvajanja javne službe nalog genske banke v živinoreji pa uredba določa način izvajanja teh nalog, način izbire izvajalca, kadrovske in tehnične pogoje, ki jih mora izvajalec izpolnjevati, postopke za pripravo letnega normativnega finančnega programa za izvedbo javne službe genske banke v živinoreji, način poročanja, strokovni in inšpekcijski nadzor nad opravljanjem nalog ter ureja podeljevanje koncesij.



Center za razvoj kmetijstva in podeželja Jable


Vlada je dala soglasje k letnemu programu dela in finančnemu načrtu javnega zavoda Center za razvoj kmetijstva in podeželja Jable za leto 2008 ter k letnemu poročilu in zaključnemu računu tega javnega zavoda za leto 2007. Oba dokumenta svet zavoda sprejel na svoji 4. seji, dne 11. 6. 2008.
Javni zavod Center za razvoj kmetijstva in podeželja Jable (v nadaljevanju: Center Jable) se je preoblikoval iz Kmetijskega poskusnega centra Jable p.o. v javni zavod s pogodbo med Kmetijskim inštitutom Slovenije, Univerzo v Ljubljani ter Vlado Republike Slovenije, 22. 5. 2000.



Center Jable opravlja naslednje dejavnosti:

* nudi infrastrukturne objekte za raziskovanje, izobraževanje, svetovanje in usposabljanje,
*
izvaja izobraževanje in praktično usposabljanje kmetov za delo na kmetijah in v dopolnilnih dejavnostih, kmetov - mojstrov, svetovalcev in drugih kmetijskih strokovnjakov,
*
izvaja razvojne raziskave, opravlja preizkušanje in testiranje različnih tehnologij, sort in pasem, - demonstracijske poskuse in druge prikaze primernosti njihove uporabnosti ter se v ta namen vključuje tudi v mednarodne projekte,
*
nudi tehnološko podporo in poslovne informacije kmetijam, kmetijskim podjetjem, kmetijskim svetovalcem in uporabnikom zemljišč,
*
načrtuje razvojne programe in projekte za kmetije, podjetja in druge organizacije s področja kmetijstva in razvoja podeželja, varstva okolja, biološke pridelave in trženja,
*
skrbi za javno predstavitev zavoda in za popularizacijo njegove dejavnosti,
*
vodi informacijske sisteme in baze podatkov ter dokumentacijo s področja gospodarjenja, preizkušanja, varstva okolja, biološke predelave, trženja in raziskav,
*
nudi pogoje za izvajanje redne delovne prakse in terenskih vaj za študente ter dijake kmetijskih šol,
*
sodeluje z lokalno skupnostjo in sorodnimi organizacijami doma in po svetu.

Statut Centra Jable določa, da mora svet Centra Jable k Letnemu programu dela in finančnemu načrtu pridobiti soglasje ustanoviteljev.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 08 Okt 2008 12:08 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
03.10.2008
Minister Iztok Jarc otvoril 39. sejem Narava – Zdravje na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani

Minister Iztok Jarc otvoril 39. sejem Narava – Zdravje na Gospodarskem razstavišču v LjubljaniLjubljana, 02. 10. 2008 – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Iztok Jarc je danes na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani otvoril 39. sejem Narava – Zdravje in v nagovoru med drugim poudaril: »Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v luči zaupanja potrošnika v hrano na slovenskih trgovskih policah s svojimi ukrepi posveča posebno pozornost zagotavljanju varne in kakovostne hrane, pridelane na načine, ki ne ogrožajo okolja!«





Tudi kmetijsko ministrstvo ima na sejmu, ki bo odprt do nedelje, 5. oktobra, v dvorani Kocka (A2) svoj razstavni prostor. Glede na vsebinsko usmeritev sejma in na strukturo obiskovalcev, ki jih sejem privablja, ministrstvo v okviru svojega že uveljavljenega promocijskega slogana "Iz narave za ljudi" tokrat širšemu občinstvu predstavlja naravi prijaznejše načine kmetijske pridelave in živila, pridobljena po načelih tovrstne pridelave in predelave. Razstavni prostor kaže podobo evropske promocijske kampanje o ekološkem kmetijstvu, ki jo je Evropska Komisija pripravila za uporabo v članicah EU v vseh jezikovnih različicah. Obiskovalcem so na voljo tudi evropski promocijska gradiva v slovenskem jeziku, kot so brošurice s kuharskimi recepti iz ekološko pridelanih sestavin, vodnik po nakupih ekoloških živil, ter razni letaki in plakati s poučno vsebino.


Dogajanje na razstavnem prostoru je razdeljeno v več sklopov glede na starost obiskovalcev. Najmlajši se lahko igrajo in iz naravnih materialov ustvarjajo v otroškem kotičku. Z igranjem računalniških igric na temo ekološkega kmetijstva si lahko otroci in mladina prislužijo drobna darilca - ekološko suho sadje, kekse, peciva, marmelade in sokove. Za šolsko mladino smo pripravili nagradni kviz.


Kuharskim navdušencem je namenjen kuharski kotiček, kjer naš kuhar predstavlja zanimive ideje za pripravo okusnih jedi iz ekoloških sestavin. Za dodatno pestrost in zanimivost razstavnega prostora s predstavitvami in degustacijami skrbijo Ekološki kmetje iz Zveze združenj ekoloških kmetov Slovenije, Slovensko združenje za integrirano in ekološko pridelavo zelenjave ter Ekološke turistične kmetije.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 15 Okt 2008 05:04 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
09.10.2008
Priznanja kmetijskega ministrstva trem slovenskim agrarnim ekonomistom

Ljubljana, 9. 10. 2008 – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Iztok Jarc je danes agrarnim ekonomistom dr. Emilu Erjavcu, dr. Tini Volk in dr. Miroslavu Rednaku izročil priznanja ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) za uspešno sodelovanje pri projektu »Vključitev Slovenije v Skupno kmetijsko politiko EU«. Omenjeni agrarni ekonomisti so v času od osamosvojitve do danes sodelovali pri vseh strateško pomembnejših projektih ministrstva na področju vzpostavljanja in izvajanja sodobne, evropsko naravnane kmetijske politike v Sloveniji. Njihov prispevek je zajemal pripravo študij, strokovnih analiz in drugih gradiv v podporo ministrstvu pri oblikovanju in izvajanju kmetijske politike.

V obdobju od osamosvojitve Slovenije do začetka pogajanj za pristop k EU (1991-1998) so prispevali pomemben delež pri vzpostavljanju sistema in ukrepov kmetijske politike v samostojni državi Sloveniji. Sodelovali so pri pripravi vseh ključnih dokumentov: Strategije razvoja slovenskega kmetijstva (1993), Programa nalog in aktivnosti za izvajanje Strategije slovenskega kmetijstva v obdobju 1994-1996, Programa reforme kmetijske politike 1999-2002 (1998) ter Programa razvoja kmetijstva, živilstva, gozdarstva in ribištva 2000-2002 (1999), ki je bil izvedbeni program reforme kmetijske politike.


Na podlagi omenjenih dokumentov je Slovenija kot edina država kandidatka, že pred pristopom simulirala izvajanje ukrepov skupne kmetijske politike (SKP). Ta usmeritev je omogočila slovenskemu kmetijstvu lažji prehod na razmere po pristopu k EU. Pomenila je tudi uspešnejšo uveljavitev pogajalskih izhodišč, saj je Slovenija z izvajanjem z EU primerljive kmetijske politike lažje argumentirala svoje zahteve po enakopravni obravnavi slovenskega kmetijstva po pristopu.


V času pogajanj za pristop Slovenije k EU (1998-2002) so prejemniki priznanj nudili strokovno podporo ministrstvu v vseh fazah pogajalskega procesa. Najprej so sodelovali pri eno leto trajajočem pregledu usklajenosti slovenskega pravnega reda s pravnim redom EU (t.i. "screening"). V nadaljevanju so nudili strokovno podporo pri pripravi pogajalskih izhodišč in trinajstih dodatnih pojasnil k pogajalskim izhodiščem. Skupaj je to predstavljalo okrog 500 strani usklajenih gradiv in sodelovanje na več kot 60 sestankih v Bruslju.


Posebej pomembno delo so opravili v zadnjem letu pogajanj (2002), ko so se odvijala pogajanja o finančnih sredstvih (vprašanja glede višine in načina plačevanja neposrednih plačil, višine proizvodnih kvot in referenčnih količin ter višine sredstev za razvoj podeželja). Za potrebe dodatnega argumentiranja slovenskih zahtev in izboljševanja ponudbe EU so pripravili več študij, kot tudi številne dodatne izračune in druge podatke.


Na tej podlagi je Sloveniji uspelo, da je dosegla znaten premik od začetne pogajalske ponudbe EU do ugodne končne rešitve. Med njimi so možnost doplačevanja neposrednih plačil (t.i. top-up) iz nacionalnega proračuna, s katerim je Slovenija že v letu 2007 dosegla 100 odstotno raven neposrednih plačil v starih članicah (EU-15), povečanje kvot in referenčnih količin v primerjavi s prvo ponudbo EU ter okoli 330 mio EUR (delež EU 249,8 mio EUR) za razvoj podeželja obdobju 2004-2006. Sodelovali so tudi na številnih tehničnih sestankih z Evropsko komisijo ter sestankih na domači ravni.


Posebej je potrebno omeniti vlogo dr. Emila Erjavca, ki je v času pristopnih pogajanj opravljal vlogo člana Ožje pogajalske skupine za pristop RS k EU (OPS), pristojnega za področje kmetijstva. V tej vlogi je prispeval pomemben delež pri pogajalskih dogodkih in pri pripravi in usklajevanju pogajalskih dokumentov.


Tudi v obdobju po pristopu k EU so prejemniki priznanj nudili strokovno podporo pri pomembnih projektih MKGP, kot sta izbira modela reforme SKP, ki je bila sprejeta leta 2003 (izbira modela enotnega plačila) ter »pregled« reforme SKP (»Health Check«), ki je v teku.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 15 Okt 2008 05:05 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
10.10.2008
Objavljen javni razpis za posodabljanje kmetijskih gospodarstev za prestrukturiranje reje prašičev in reje piščancev

Ljubljana, 10. 10. 2008 – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je danes v Uradnem listu RS objavilo javni razpis za dodeljevanje sredstev iz naslova ukrepa Posodabljanje kmetijskih gospodarstev, za prestrukturiranje reje prašičev in reje perutnine, za leto 2009. Gre za ukrep v okviru programa razvoja podeželja, za katerega je razpisanih 10 mio EUR. Za celotno programsko obdobje do leta 2013 pa je za celotni ukrep namenjenih dobrih 82 mio EUR. Javni razpis je odprt do porabe sredstev. Objava o zaprtju razpisa bo objavljena na spletnih straneh ministrstva.

Cilj podpore posodabljanju kmetijskih gospodarstev je spodbuditi prestrukturiranje in povečati učinkovitost gospodarjenja ter s tem prispevati k večji naložbeni aktivnosti ali povečanju produktivnosti dela v kmetijstvu.



Najmanjši znesek dodeljene podpore je 3.500 EUR na vlogo, najvišji znesek dodeljene pomoči je 1.000.000 EUR na vlogo. Kmetijsko gospodarstvo lahko v celotnem programskem obdobju 2007-2013 iz naslova tega ukrepa pridobi največ 2.000.000 EUR podpore.



Podpore bodo dodeljene kmetijskim gospodarstvom za enostavne in zahtevne naložbe v lastno primarno pridelavo kmetijskih proizvodov ter naložbam, namenjenim izvajanju storitev s kmetijsko mehanizacijo. Kot enostavne naložbe se štejejo naložbe, katerih skupna vrednost vseh načrtovanih naložb v okviru iste vloge ne presega 50.000 EUR upravičenih stroškov (brez DDV). Kot zahtevne naložbe pa se štejejo naložbe, katerih skupna vrednost vseh načrtovanih naložb v okviru iste vloge presega 50.000 EUR upravičenih stroškov (brez DDV).



Predmet podpore so naslednje naložbe v primarno kmetijsko proizvodnjo:

*
naložbe v hleve in pripadajočo opremo (oprema za proizvodnjo, krmljenje, in izločke) za prirejo mesa in jajc;
*
naložbe v hleve in pripadajočo opremo (oprema za proizvodnjo, krmljenje, in izločke) za nastanitev domačih živali, ki niso vključene v zgornji alinei;
*
naložbe v objekte in pripadajočo opremo za valjenje in vzrejo piščancev za nadaljnjo rejo za trg;
*
naložbe v objekte in pripadajočo opremo za skladiščenje živalskih izločkov in njihovo pripravo za trg;
*
naložbe v skladišča za krmo in pripadajočo opremo;
*
naložbe v objekte za skladiščenje in pripravo svežih jajc za trg;
*
naložbe v postavitev pašnikov za nadzorovano pašo domačih živali perutnine oziroma postavitev obor za rejo gojene divjadi perutnine.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 15 Okt 2008 05:06 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
14.10.2008
Vlada uredila ribiško upravljanje v celinskih vodah

Ljubljana, 14. 10. 2008 — Vlada je na današnji redni seji na področju podelitve koncesije za izvajanje ribiškega upravljanja v ribiških okoliših v Republiki Sloveniji izdala odločbe o izbiri koncesionarjev v vseh 67 slovenskih ribiških okoliših. Vlada je dala tudi soglasje k dopolnjenemu letnemu Programu dela Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije in kmetijsko gozdarskih zavodov in finančnemu načrtu za leto 2008.



Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je sredi junija 2008, objavilo javni razpis za podelitev koncesij za izvajanje ribiškega upravljanja v vseh 67 slovenskih ribiških okoliših. Na javni razpis je prišlo 71 vlog, od katerih je bilo 69 popolnih. Za vseh 67 ribiških okolišev so se prijavile ribiške organizacije, ki so že do sedaj izvajale ribiško upravljanje v posameznih ribiških okoliših ter tudi uveljavljale prednostno pravico. Vsi vlagatelji, ki so uveljavljali prednostno pravico, tudi izpolnjujejo vse razpisne pogoje ter se strinjajo za posamezen ribiški okoliš določeno višino koncesijske dajatve. Na podlagi razpisa izbrani upravljalci bodo prejeli odločbe.


Podrobnejše razmerja med koncendentom in koncesionarjem se v roku 60 dni po dokončnosti odločbe o izbiri koncesionarja določijo s koncesijsko pogodbo, ki jo v imenu koncendenta pripravi in podpiše ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.





Podelitve koncesij za izvajanje ribiškega upravljanja v 67 slovenskih ribiških okoliših


Z vidika ribiškega upravljanja so celinske vode v Sloveniji razdeljene na ribiška območja ta pa na manjše ribiške okoliše. V skladu s staro zakonodajo so lahko v teh okoliših izvajale ribiško upravljanje ribiške družine na podlagi sporazumov o izročitvi ribiških okolišev med skupščino občine in ribiško družino.


Zakon o sladkovodnem ribištvu določa, da se za izvajanje ribiškega upravljanja v ribiških okoliših v Sloveniji podeli koncesija na podlagi javnega razpisa. Koncendent je Republika Slovenija, njene funkcije pa v njenem imenu in za njen račun opravlja Vlada RS. Koncesionar je lahko vsaka fizična ali pravna oseba, če izpolnjuje predpisane pogoje. Pri prvi podelitvi koncesije pa imajo prednost ribiške organizacije, ki so do javnega razpisa v skladu s predpisi, sporazumi in ribiškogojitvenimi načrti strokovno in ustrezno izvajale ribiško upravljanje. Koncesija se podeli za dobo 30 let, koncesijska dajatev pa je prihodek proračuna Republike Slovenije.


Uredba o koncesijah za izvajanje ribiškega upravljanja v ribiških okoliših določa poleg načina podelitve koncesij in pogojev, ki jih mora izpolnjevati koncesionar tudi način izračuna koncesijske dajatve v primeru uveljavljanja prednostne pravice, ki velja tudi kot izklicna cena v primeru licitiranja, če se prednostna pravica ne bi uveljavljala.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pogosto iskane vsebine na MKGP
PrispevekObjavljeno: 16 Okt 2008 07:15 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


*
Uradne ure in kontakt ministrstva...
* Predsedovanje Svetu EU za kmetijstvo in ribištvo...
* Javni razpisi...
*

Zakonodaja - predlogi predpisov...
*

Ukrepi kmetijske politike 2007...
* Identifikacija in registracija živali (SIR)...
* Obvestila Veterinarske uprave RS...
* Elektronski register kmetijskih gospodarstev "eRKG"...
* Poročila Statističnega urada RS...
* Tehnološka navodila za integrirano pridelavo 2008...
* Seznam nosilcev programa usposabljanja za varno delo s traktorjem in traktorskimi priključki
* Druge uporabne povezave...

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 17 Okt 2008 13:15 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
16.10.2008
Sloveniji odobrena izvedba predplačil neposrednih plačil za leto 2008

Ljubljana, 15. 10. 2008 – Na današnji seji Upravljalnega odbora za neposredna plačila v Bruslju so države članice odobrile odločbo Komisije, s katero se Sloveniji dovoli izvedba predplačil neposrednih plačil za leto 2008 v občinah, kjer so letošnja poletna neurja povzročila veliko škodo v kmetijski pridelavi in precejšen izpad dohodka kmetijskih gospodarstev. V skladu z odločbo Evropske komisije se predplačila lahko izplača od 16. oktobra dalje na osnovi izvedenih administrativnih kontrol in kontrol na kraju samem, in sicer največ do višine 50 odstotkov vrednosti plačilnih pravic za leto 2008. Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja bo začela z izdajo odločb predvidoma v ponedeljek, 20. oktobra.



Podrobnejša merila in način izračuna predplačil za neposredna plačila zaradi izjemnih razmer v kmetijstvu v letošnjem letu bodo določena v pravilniku, ki bo objavljen v Uradnem listu RS v petek, 17. oktobra.



Današnja odločitev je podlaga za izvršitev sklepa Vlade RS z dne 28. avgusta, s katerim je bilo ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naloženo, da izvede vse postopke za izplačilo dela kmetijskih subvencij tistim kmetijskim gospodarstvom, ki so bila bistveno prizadeta v letošnjih neurjih.


Kmetijsko ministrstvo je 8. septembra posredovalo Evropski komisiji prošnjo za izvedbo predplačila za shemo enotnega plačila v skladu z evropsko uredbo , ki določa da lahko Komisija države članice pooblasti, da se plačajo predplačila v regijah, kjer so zaradi izjemnih razmer kmetje v hudih finančnih težavah. Uredba tudi določa, da se akontacije v nobenem primeru ne morejo izplačati pred 16. oktobrom tekočega leta.


Prošnja Slovenije je bila utemeljena z agrometeorološkimi podatki in oceno škode v kmetijski pridelavi, ki so jo posredovale občinske komisije za ocenjevanje škode ob naravnih nesrečah.
Vlada RS je naložila Ministrstvu za obrambo, Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje, da preko občinskih komisij za ocenjevanje škode ob naravnih nesrečah evidentira izven Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč oceni tudi škodo v tekoči kmetijski proizvodnji. Ta služi kot podlaga za določitev in spremljanje uresničevanja potrebnih ukrepov.


* * *



PODROBNEJŠE INFORMACIJE
o izvedi predplačil neposrednih plačil za leto 2008
bomo predstavili na novinarski konferenci ta petek, 17. oktobra 2008 ob 10. uri v sejni sobi K603 na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (Dunajska 58, Ljubljana).

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 17 Okt 2008 13:16 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
17.10.2008
Predplačila neposrednih plačil najbolj prizadetim kmetijam v nekaj dneh

Ljubljana, 17. 10. 2008 – Kmetijska gospodarstva, ki so jim poletna neurja povzročila precejšen izpad dohodka, bodo v prihodnjem tednu prejela odločbe in izplačila neposrednih plačil v višini 50 odstotkov vrednosti plačilnih pravic za leto 2008. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo nekaj več kot 3.200 kmetijskim gospodarstvom izplačalo predvidoma več kot štiri milijone evrov.



Generalni direktor direktorata za kmetijstvo Branko Ravnik je na današnji novinarski konferenci povedal, »da se je Vlada RS odločila letos izplačati predplačila zaradi velikega obsega neurij in povzročene velike škode, ki je sovpadala z naraščanjem stroškov kmetijske pridelave.« Ob tem pa je poudaril: »Ukrep sofinanciranja zavarovanj je za blaženje posledic neugodnih vremenskih razmer še vedno naša prioriteta. Zavedati se moramo, da se bo v prihodnje obseg interventnih ukrepov v kmetijstvu verjetno zmanjšal.«


Glede pričakovanj nekaterih kmetov, da bodo dobili izplačila že septembra in v višini 80 odstotkov plačilnih pravic, pa je Ravnik pojasnil, da izvedbo predplačil odobri Evropska komisija. Ta v izrednih primerih dovoljuje predhodno plačilo tudi pred 1. decembrom, vendar v nobenem primeru ne prej kot 16. oktobra tekočega leta. Prav tako ni mogoče predplačilo v višini več kot 50 odstotkov. To je najvišje dovoljeno predplačilo, ki ga dovoljuje evropska uredba 1782/2003 in odločba Evropske komisije.
Za 148 kmetijskih gospodarstev, ki so potencialno upravičena do predplačil, vloge še niso obračunane, ker še ni zaključena kontrola na terenu. Od teh bodo akontacijo v začetku novembra 2008 prejela tista kmetijska gospodarstva, pri katerih bo rezultat izvedene kontrole ustrezen.


V predplačila so vključene kmetije, ki so bile bistveno prizadete. Predplačila bomo izplačali kmetijskim gospodarstvom, za katera so občinske komisije evidentirale škodo v tekoči kmetijski proizvodnji in ta znaša 15 % ali več na najmanj 65 % kmetijskih zemljišč. Ta morajo biti prijavljena v zbirni vlogi za letošnje leto.


Za posamezno kmetijsko gospodarstvo se predplačilo določi v višini 50 odstotkov izplačanih plačilnih pravic v 2007, vendar ne več kot znaša 50 odstotkov vrednosti plačilnih pravic za leto 2008.
Merila in način izračuna predplačil za neposredna plačila zaradi izjemnih razmer v kmetijstvu v letošnjem letu so določena v pravilniku, ki je danes objavljen v Uradnem listu RS.



Direktor Ravnik je predstavil tudi potek drugih ukrepov za pomoč prizadetim kmetijskim gospodarstvom. Javni razpis za obnovo kmetijskih gospodarstev in trajnih nasadov, ki so bila poškodovana v neurjih, je še vedno odprt. Do danes je prispelo na Agencijo RS za kmetijske trge in razvoj podeželja 14 vlog v skupni višini 455 tisoč EUR. Na razpolago je torej še 1,545 mio EUR sredstev.


V pripravi je sprememba uredbe o sofinanciranju zavarovalnih premij v kmetijstvu, s katero se bo višina sofinanciranja s strani države z zdajšnjih 40 odstotkov dvignila na najvišjo možno raven, in sicer 50 odstotkov.


Intenzivno poteka tudi sanacija gozdov. Posekane je bilo okoli 47 odstotkov poškodovane lesne mase iz julijskih ter 15 odstotkov iz avgustovskih neurij. Od skupno 128.188 EUR zahtevkov je bilo do danes lastnikom gozdov izplačanih dobrih 102 tisoč EUR.


Kmetijsko ministrstvo pa je vključeno tudi v pripravo Program odprave posledic naravnih nesreč, ki ga pripravlja ministrstvo za okolje in prostor. Vanj bo vključena sanacija kmetijskih zemljišč, program pa bo pripravljen za vsako neurje posebej.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 17 Okt 2008 13:17 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
16.10.2008
Sloveniji odobrena izvedba predplačil neposrednih plačil za leto 2008

Ljubljana, 15. 10. 2008 – Na današnji seji Upravljalnega odbora za neposredna plačila v Bruslju so države članice odobrile odločbo Komisije, s katero se Sloveniji dovoli izvedba predplačil neposrednih plačil za leto 2008 v občinah, kjer so letošnja poletna neurja povzročila veliko škodo v kmetijski pridelavi in precejšen izpad dohodka kmetijskih gospodarstev. V skladu z odločbo Evropske komisije se predplačila lahko izplača od 16. oktobra dalje na osnovi izvedenih administrativnih kontrol in kontrol na kraju samem, in sicer največ do višine 50 odstotkov vrednosti plačilnih pravic za leto 2008. Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja bo začela z izdajo odločb predvidoma v ponedeljek, 20. oktobra.



Podrobnejša merila in način izračuna predplačil za neposredna plačila zaradi izjemnih razmer v kmetijstvu v letošnjem letu bodo določena v pravilniku, ki bo objavljen v Uradnem listu RS v petek, 17. oktobra.



Današnja odločitev je podlaga za izvršitev sklepa Vlade RS z dne 28. avgusta, s katerim je bilo ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naloženo, da izvede vse postopke za izplačilo dela kmetijskih subvencij tistim kmetijskim gospodarstvom, ki so bila bistveno prizadeta v letošnjih neurjih.


Kmetijsko ministrstvo je 8. septembra posredovalo Evropski komisiji prošnjo za izvedbo predplačila za shemo enotnega plačila v skladu z evropsko uredbo , ki določa da lahko Komisija države članice pooblasti, da se plačajo predplačila v regijah, kjer so zaradi izjemnih razmer kmetje v hudih finančnih težavah. Uredba tudi določa, da se akontacije v nobenem primeru ne morejo izplačati pred 16. oktobrom tekočega leta.


Prošnja Slovenije je bila utemeljena z agrometeorološkimi podatki in oceno škode v kmetijski pridelavi, ki so jo posredovale občinske komisije za ocenjevanje škode ob naravnih nesrečah.
Vlada RS je naložila Ministrstvu za obrambo, Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje, da preko občinskih komisij za ocenjevanje škode ob naravnih nesrečah evidentira izven Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč oceni tudi škodo v tekoči kmetijski proizvodnji. Ta služi kot podlaga za določitev in spremljanje uresničevanja potrebnih ukrepov.


* * *



PODROBNEJŠE INFORMACIJE
o izvedi predplačil neposrednih plačil za leto 2008
bomo predstavili na novinarski konferenci ta petek, 17. oktobra 2008 ob 10. uri v sejni sobi K603 na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (Dunajska 58, Ljubljana).

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MKGP
  Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas  
Stran 2 od 5  
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
  
  
 Objavi novo temo  Odgovori na to temo  



Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.