Registriraj se Pogosta vprašanja Seznam članov Išči Glas dežele Seznam forumov




Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma » MKGP Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo 
MKGP
PrispevekObjavljeno: 23 Jul 2008 17:42 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Velja prebrati!!!!!




Novica
23.07.2008
Ocenjevanje škode v slovenskih gozdovih in kmetijskih površinah - ministrstvo poziva k zavarovanju posevkov in pridelkov

Ljubljana, 23. 7. 2008 – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je danes predstavilo trenutno znan obseg škode, predvidene ukrepe za sanacijo ter podalo priporočila za varno gibanje in delo v prizadetih gozdovih. Po do sedaj zbranih podatkih je bilo v julijskih neurjih skupaj prizadetih skoraj 26.000 ha kmetijskih površin in 9.270 ha gozdnih površin. Vlada bo za sofinanciranje poseka poškodovanega gozdnega drevja in izgradnjo za sanacijo gozda potrebnih gozdnih cest in gozdnih vlak namenila do 915 tisoč EUR. V Program odprave posledic škod bo vključena tudi možnost sanacije kmetijskih zemljišč, vključno s trajnimi nasadi in njivskimi površinami. Prizadeti kmetje lahko na pristojni davčni urad oddajo zahtevek za zmanjšanje ali odpis prispevkov iz naslova pokojninskega in invalidskega zavarovanja v 15 dneh od nastanka škode.

Ministrstvo poziva vse pridelovalce, da v večji meri pristopijo k zavarovanju svojih posevkov in pridelkov, država pa bo v prihodnjem letu povečala stopnjo sofinanciranja zavarovalnih premij s 40 na 50 odstotkov, enako za vse kmetijske pridelovalce. Poleg tega država sofinancira tudi postavitev protitočnih mrež in namakalnih naprav, novi javni razpisi za tovrstne naložbe bodo za področje vrtnarstva objavljeni v petek, 25. julija in za področje sadjarstva predvidoma v mesecu septembru. Za ukrep prestrukturiranja vinogradov se vloge na Agencijo RS za kmetijske trge in razvoj podeželja oddajo do 15. decembra za tisto prestrukturiranje, ki se bo izvedlo spomladi naslednje leto.


Odstotek sofinanciranja države pri malih namakalnih sistemih in protitočnih mrežah znaša od 40 do 60 odstotkov, pri velikih pa do 100 odstotkov, vendar davek na dodano vrednost ni upravičen strošek.


Ministrstvo bo predlagalo Skupščini Zavoda za zdravstveno zavarovanje, da prizadetim kmetom omogoči delni odpis, obročno odplačevanje ali odpis prispevkov v celoti glede na verificirano škodo, ki so jo utrpeli.


Ministrstvo priporoča, da se prizadeti kmetje po praktične nasvete za takojšnja nujna opravila in sanacijo površin obrnejo na svoje območne kmetijske in gozdarske svetovalce.


Obenem ministrstvo tudi opozarja vse obiskovalce gozdov, ki bi želeli opazovati posledice neurij in izvajanje del pri sanacijah, da na teh območjih velja nevarnost nesreč. Takih razmer in območij naj se obiskovalci izogibajo in upoštevajo navodila izvajalcev del.



ŠKODE PO NEURJIH NA PODROČJU KMETIJSTVA


Največ prizadetih kmetijskih površin je po podatkih Kmetijske svetovalne službe na območjih Murske Sobote (slabih 12 tisoč ha) in Ptuja (dobrih 6 tisoč ha). Trenutno občinske komisije na terenu ocenjujejo škodo, ki bo podlaga za pripravo Programa odprave posledic škod. Država bo sofinancirala del stroškov vzpostavitve kmetijskih oziroma gozdnih zemljišč v prvotno stanje.


Skladno z Zakonom o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami je Uprava RS za zaščito in reševanje 62 prizadetim občinam izdala sklepa o pričetku ocenjevanja škode po neurjih in o izredni oceni škode v tekoči kmetijski proizvodnji na kmetijskih pridelkih z rokom do 10. avgusta. Ministrstvo se bo potem vključilo v pripravo programa sanacije kmetijskih zemljišč in nasadov v okviru programa, ki ga pripravlja Ministrstvo za okolje in prostor.


Glede na velik obseg škod bo v Programu odprave posledic škod vključena tudi možnost sanacije gozdnih in kmetijskih zemljišč, vključno s trajnimi nasadi in njivskimi površinami.


Ministrstvo na področju varovanja pred naravnimi nesrečami izvaja predvsem preventivne ukrepe – sistem sofinanciranja zavarovanja posevkov in pridelkov pred škodami ter sofinanciranje naložb v prilagajanje kmetijske dejavnosti podnebnim spremembam, kot so protitočne mreže in namakalne naprave.


Delež sofinanciranja zavarovalnih premij s strani države trenutno znaša 40 odstotkov, zavarovati pa je možno posevke in pridelke pred nevarnostjo toče, požara, udara strele, spomladanske pozebe, zmrzali ali slane, če ta povzroči spomladansko pozebo, poplave in viharja, živali za primer zavarovaljivih bolezni ter vzreje vodnih živali v ribogojnih objektih.



ŠKODE PO NEURJIH V GOZDOVIH


Julijsko neurje je v slovenskih gozdovih povzročilo veliko škodo, saj znaša skupna količina podrtega in polomljenega gozdnega drevja po zadnjih ocenah ZGS okrog 440.000 m3. Poleg poškodovanega drevja so poškodovane tudi gozdne ceste in vlake.


ZGS trenutno pripravlja sanacijski načrt, ki bo zajemal potrebne novogradnje in popravilo gozdne infrastrukture, preventivna in varstvena dela in dela za obnovo prizadetih gozdov.


Višina sofinanciranja poseka poškodovanega gozdnega drevja znaša 2,5 EUR/m3. Za gradnjo gozdne ceste ali gozdne vlake, ki je nujno potrebna za izvedbo sanacije, pa znaša višina sofinanciranja do 50 % priznanih stroškov gradnje. Upravičeni lastniki gozdov bodo morali biti vključeni v sanacijski načrt, predpisana in opravljena dela pa bo moral prevzeti ZGS.


Gozdarji na krajevnih enotah ZGS so takoj po neurjih začeli obveščati lastnike gozdov o ocenjenem obsegu poškodb v gozdovih. Lastnikom gozdov so bile sporočene usmeritve o nujni sečnji in spravilu lesa iglavcev zaradi nevarnosti namnožitve podlubnikov ter opozorila za varno delo.



OPOZORILA IN PRIPOROČILA ZGS


V neurjih je bilo poškodovanih več iglavcev kot listavcev, zato je treba takoj začeti z ukrepi, ki preprečujejo širjenje in razvoj podlubnikov. Če so drevesa že naselili lubadarji, je potreben čim hitrejši posek napadenih dreves (lubadark), odstranitev lesa iz gozda na lesna skladišča ter požig ali drobljenje napadenih vrhačev in vej. Če posekanih lubadark ni mogoče pravočasno odpeljati iz gozda, je treba debla olupiti in lubje požgati. V izrednih primerih ZGS izda dovoljenje za uporabo kemičnih sredstev za zatiranje lubadarja. Na vseh območjih poškodovanosti gozda, kjer so prisotni iglavci in na lesnih skladiščih, bo ZGS zagotovil postavitev pasti za lubadarja s feromonskimi vabami. ZGS bo zagotovil tudi kadrovske okrepitve, ki bodo na terenu ves čas usmerjali, svetovali in pomagali lastnikom pri organiziranju sanacijskih del.



ZGS lastnikom gozdov priporoča, da:

*
temeljito razmislijo o svoji usposobljenosti in opremljenosti za delo v gozdovih, ki so jih poškodovale ujme;
*
se pri iskanju in izbiranju izvajalcev za sečnjo in spravilo lesa združujejo in pridobijo več ponudb izvajalcev;
*
dela opravijo počasi, premišljeno in s presledki, da lahko vseskozi opazujejo in poslušajoo, kako se drevo odziva na naše početje;
*
delajo v ugodnih vremenskih razmerah;
*
pri delu obvezno uporabljajo osebno varovalno opremo --> zaščitna čelada, zaščitne rokavice, ustrezna obutev, zaščitne hlače ter dobro viden delovni jopič;
*
del nikoli ne izvajajo sami --> pri tem pa morajo paziti na primerno varnostno razdaljo;
*
naj sečnja in spravilo lesa potekata usklajeno. Kjer je le mogoče naj se uporablja traktor z vitlom ali vsaj žični nateg in škripec;
*
naj že v naprej razmislijo, kako bodo ukrepali v primeru nesreče. Pri sebi morajo imeti torbico za prvo pomoč in mobilni telefon.



* * *



Dodatne informacije


ZGS organizira prikaze varnega dela v gozdovih, ki so jih poškodovale ujme, in sicer:

*
23. 7. ob 9. uri na OE Nazarje v Mačkovem kotu pri kmetu Poličniku,
*
24. 7. ob 8.30 uri na OE Ljubljana, vas Smrečje (ob državni cesti Stahovica - Črnivec), prikaz bo potekal na delovišču blizu odcepa za vas Gozd,
*
25. 7. ob 9. uri na OE Nazarje na Kašni planini pri kmetu Kakerju.

V kolikor bodo potrebe in razmere narekovale, bo število prikazov povečano. Za udeležence je obvezna uporaba zaščitne čelade.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 24 Jul 2008 07:15 Odgovori s citatom
maja
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 19:11
Prispevkov272


Če nas ne tepe politika, nas pa narava.
Maja Very Happy
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom maja Pošlji zasebno sporočilo
PrispevekObjavljeno: 25 Jul 2008 04:22 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Ampak narava udari le tu in tam!!! Shocked Cool Shocked

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 28 Jul 2008 13:00 Odgovori s citatom
maja
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 19:11
Prispevkov272


Sine je napisal/a:
Ampak narava udari le tu in tam!!! Shocked Cool Shocked


No ja, zadnje izkušnje nisto ravno dobre. Po novem udari kar povprek.
Maja Very Happy Cool
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom maja Pošlji zasebno sporočilo
Tole bi znalo biti zanimivo!
PrispevekObjavljeno: 31 Jul 2008 16:07 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


http://www.mkgp.gov.si/si/splosno/cns/novica/article/943/5792/?cHash=95d2d18b53

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 07 Avg 2008 04:43 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
05.08.2008
Popravek razpisne dokumentacije za javni razpis za pomoč v prašičereji in čebelarstvu

Ljubljana, 5. 8. 2008 – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča vse potencialne vlagatelje v okviru javnega razpisa za ukrep »Podpora kmetijskim gospodarstvom zaradi slabšanja ekonomskih razmer v dejavnosti in nenadnih pomorov čebel«, da sta se v razpisni dokumentaciji spremenili dve obvezni prilogi. Spremenjeni sta Obvezna priloga št. 4 za namen: Podpora čebelarjem zaradi nenadnih pomorov čebel ter Obvezna priloga št. 3 za namen: Podpora za ohranitev plemenske črede v prašičereji.

Vlagateljem, ki so vlogo že oddali, te ni potrebno pošiljati ponovno. Vse tiste vlagatelje, ki so vlogo že poslali na plačilno agencijo in niso izpolnili Obvezne priloge št. 4 oziroma Obvezne priloge št. 3, ki sta predmet sprememb, pa obveščamo, da se šteje, kot da so obkrožili izjavo: »nimam podatkov o prejetih javnih sredstvih, dodeljenih po shemi de minimis v kmetijstvu«.



Nova Obvezna priloga št. 4 v razpisni dokumentaciji za namen: Podpora čebelarjem zaradi nenadnih pomorov čebel



Nova Obvezna priloga št. 3 v razpisni dokumentaciji za namen: Podpora za ohranitev plemenske črede v prašičereji



* * *

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 09 Avg 2008 06:59 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
08.08.2008
Ob priporočilih za setev ponovno dovoljen promet tretiranega semena oljne ogrščice z nekaterimi fitofarmacevtskimi sredstvi

Ljubljana, 8. 8. 2008 – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo danes v uradnem listu objavilo umik prepovedi prometa tretiranega semena oljne ogrščice z insekticidi, ki vsebujejo aktivne snovi - tiametoksam, klotianidin in imidakloprid. Prepoved prometa teh sredstev za tretiranje koruze in sladkorne pese kot tudi z njimi tretirano seme do nadaljnjega ostaja v veljavi. Na podlagi strokovnih mnenj Biotehniške fakultete, Kmetijskega inštituta Slovenije ter ugotovitev Zveznega urada za varstvo potrošnikov in varno hrano Nemčije setev tretirane oljne ogrščice s tehnično brezhibnimi žitnimi sejalnicami ne predstavlja nevarnosti za onesnaženje bližnje okolice njiv in ogrožanja čebel. Ministrstvo je ob tem izdalo priporočila za sejanje tretirane oljne ogrščice in od proizvajalcev teh insekticidov zahtevalo dodatne podatke, ki se nanašajo na tretiranje semena koruze in morebitno tveganje ob njegovi setvi.

Tudi s poskusom Kmetijskega inštituta Slovenije (KIS) na koruzi, ki se še nadaljuje, ni bilo ugotovljenega negativnega vpliva ostankov omenjenih insekticidov na čebele. Promet in tretiranje semen oljne ogrščice z omenjenimi insekticidi po zadnjih ugotovitvah pa ponovno dovoljuje tudi Nemčija, kjer so doživeli še množičnejše pomore čebel kot v Sloveniji.


Po preučitvi dodatno pridobljenih podatkov s strani proizvajalcev bo ministrstvo odločilo o registracijskem statusu omenjenih insekticidov za tretiranje semena koruze in sladkorne pese v Sloveniji ter statusu izdane odredbe o prepovedi. Zato prepoved prometa in tretiranje tega semena do nadaljnjega ostaja v veljavi.



PRIPOROČILA MINISTRSTVA OB SETVI OLJNE OGRŠČICE


Za setev tretiranega semena oljne ogrščice je potrebno uporabljati samo žitne sejalnice - mehanske ali pnevmatske. Ne sme se uporabljati trosilnikov mineralnih gnojil, saj lahko pride do prehajanja zaščitnega sredstva z zrnja v okolico. Na tako posejani površini se z brananjem semena tudi ne da kakovostno prekriti z zemljo.


Sejalnice morajo biti tehnično brezhibne. Nasipnica mora biti nepoškodovana ter obvezno zaprta med transportom in setvijo, da ne prihaja do prehajanja v okolje. Sejalni lemeži za zapiranje brazdic ne smejo biti poškodovani ali izrabljeni. Biti morajo pravilno nastavljeni, da seme pravilno prekrijejo z zemljo. Posejano seme ne sme ostajati nepokrito.


Po setvi je treba sejalnice očistiti in jih uskladiščiti v zaprtem prostoru - ne na prostem!


Navedena priporočila je ministrstvo poslalo Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije in Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije. Ministrstvo jih je zaprosilo, da preko svojih internih poti informiranja vse svoje člane oziroma uporabnike storitev javne službe kmetijskega svetovanja opozorijo na potrebne ukrepe in dobro prakso pri setvi.



RAZLOGI ZA DOVOLJENJE TRETIRANJA NA OLJNI OGRŠČICI


Postopek tretiranja semen oljne ogrščice je drugačen in zato bolj kakovosten od tretiranja semena koruze. Seme je drobno in tako obloženo z več plastmi, ki vsebujejo insekticid oziroma fungicid in lepilo. Obloga je trša in odpornejša na mehanske poškodbe, tako da je izpust prahu s tako tretiranega semena zanemarljiv. Tretirano seme oljne ogrščice vsebuje tudi manjšo količino insekticida kot tretirano seme koruze.


Za setev oljne ogrščice se uporabljajo drugačne žitne sejalnice kot za koruzo, in sicer takšne, ki usmerjajo tok zraka skupaj s semenom v tla. Morebitni odpadli prah s semena se skupaj z njim takoj zagrebe v zemljo.


Pri setvi semena oljne ogrščice do sedaj v Sloveniji niso znani primeri umiranja čebel in negativni vplivi na okolje zaradi izpusta prahu z insekticidom s semena oljne ogrščice.



POMOR ČEBEL V NEMČIJI


Ministrstvo je meseca junija pridobilo informacijo iz Zveznega urada za varstvo potrošnikov in varno hrano Nemčije (BVL), o poteku poizvedb in ugotavljanja vzrokov zastrupitev čebel v Nemčiji. Nemški strokovnjaki so ugotovili, da je prišlo do kontaminacije bližnjega okolja zaradi izpusta insekticida s tretiranega semena koruze ob uporabi pnevmatskih sejalnic, ki usmerjajo tok zraka za transport semena v zrak. Istočasno pa so obravnavali setev tretiranega semena oljne ogrščice, pri katerem gre za drugačno vrsto tretiranja - obloženo seme in drugačne sejalnice.


V sredini maja je BVL odredil takojšno ukinitev odločb o registraciji insekticidov za tretiranje semena v Nemčiji. Zaradi zgoraj navedenih razlogov pa je konec junija prepoved prometa in uporabe FFS za tretiranje semena oljne ogrščice umaknil.



PREPOVED PROMETA IN UPORABE DOLOČENIH INSEKTICIDOV


Minister Iztok Jarc je na podlagi ocene podatkov in možnih vzrokov pomora čebel ter zaradi preprečitve nadaljnje nevarnosti za okolje 23. maja preventivno prepovedal promet in uporabo teh insekticidov.


Pri ugotavljanju vzrokov, zakaj je prišlo do zanašanja prahu z insekticidom s tretiranega semena ob setvi koruze, je fitosanitarna uprava sodelovala s KIS in BF. Ugotovilo se je, da se za setev koruze uporabljajo sejalnice, ki omogočajo izpust s prahom kontaminiranega zraka v okolje. Kakovost tretiranja semena koruze je bila neustrezna, zaradi tega je prišlo do prekomernega odpadanja nanosa z insekticidom s semena ob setvi koruze in s pomočjo toka zraka iz sejalnice do kontaminacije sosednjih površin.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Minister Jarc na sejmu v radgoni!
PrispevekObjavljeno: 27 Avg 2008 04:59 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
23.08.2008
Minister Jarc na otvoritvi kmetijsko-živilskega sejma v Gornji Radgoni

Ljubljana, 23. 8. 2008 — Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Iztok Jarc je na otvoritvi največjega slovenskega kmetijsko-živilskega sejma v Gornji Radgoni ob pregledu dela preteklih štirih let izpostavil dokončno vključitev slovenskega kmetijstva v skupno kmetijsko politiko EU, uvedeno reformo kmetijske politike EU iz leta 2003 ter začetek prilagajanja slovenskega kmetijstva in gozdarstva na podnebne spremembe. Izpostavil je tudi, da ima Slovenija sprejete ključne strateške dokumente prihodnjega razvoja podeželja, gozdarstva in ribištva, ministrstvo pa je pričelo s pripravo strategije nadaljnjega razvoja posameznih kmetijskih panog. Minister Jarc pa je podrobneje predstavil tudi prizadevanja države za odpravo posledic nedavnih neurij.

Minister je ob oceni prehojene poti zadnjih štirih let dejal: »Če se ozrem na prehojeno pot slovenskega kmetijstva, si upam trditi, da lahko govorimo o uspešno prehojeni poti. Vlada je izpolnila svojo zavezo, da je od leta 2004 naprej zagotovila proračunska sredstva za doplačevanje neposrednih plačil. Slovenski kmetje ste zato danes edini med novimi državami članicami, ki prejemate enaka plačila kot vaši kolegi iz drugih starih držav članic EU.«



Izpostavil je, da se povečuje število kmetijskih gospodarstev z večjimi kmetijskimi površinami. Kaže se trend rasti kmetijske proizvodnje, v primerjavi z lani pa se je za dobrih 6 odstotkov povečal tudi faktorski dohodek kmetijstva.



Da bi kar najhitreje pomagali kmetom tudi po zadnjih neurjih, bo ministrstvo prizadetim oškodovancem predvidoma že v drugi polovici oktobra delno vnaprej izplačalo letošnje subvencije.



Za obnovo poškodovanih ali uničenih gospodarskih poslopij in trajnih nasadov z izjemo vinogradov bo ministrstvo predvidoma v začetku oktobra objavilo posebna javna razpisa. Z njima bodo zagotovljena sredstva za sofinanciranje izgradnje novih ali obnovo poškodovanih objektov ter nakup pripadajoče kmetijske opreme. Z nepovratnimi sredstvi bo možno kriti od 40 do 60 odstotkov upravičenih stroškov, v primeru mladih gospodarjev ali kmetij na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost, vodovarstvenih ali Natura 2000 območjih. Pri obnovi trajnih nasadov bo poudarek dan tudi postavitvi protitočnih mrež.



Ministrstvo bo po popisu nastale škode s strani občinskih komisij pripravilo program odprave posledic, ki bo vključeval dodatne stroške sanacije popolnoma poškodovanih kmetijskih zemljišč in kritje izpada dohodka v najbolj prizadetih trajnih nasadih v prihodnjem obdobju.



Vlada je namenila sredstva za sofinanciranje poseka poškodovanega gozdnega drevja in izgradnje za sanacijo gozda potrebnih gozdnih cest in gozdnih vlak v skupni višini do 915 tisoč EUR.



Sanacija na terenu že intenzivno poteka, do sedaj je bilo že saniranih cca. 57 tisoč m3 oz. 195 ha poškodovanih gozdov. Zavod za gozdove Slovenije bo do konca prihodnjega tedna pripravil sanacijski program. Na podlagi opravljenih sanacijskih del bodo nato oškodovani lastniki gozdov lahko vlagali zahtevke za povračilo stroškov, prva plačila pa naj bi bila oškodovancem nakazana predvidoma konec septembra.

Slovensko kmetijstvo smo tako v celoti vključili v skupno kmetijsko politiko, s čimer smo mu zagotovili dodatne možnosti za posodobitev, prestrukturiranje in razvoj.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 27 Avg 2008 05:15 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Tako pa je izgledal GPZ-jev "štant", ko je bil še v delu!!

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
nov razpis
PrispevekObjavljeno: 01 Sep 2008 15:33 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
29.08.2008
Objavljen nov javni razpis za prestrukturiranje pridelovalcev sladkorne pese

Ljubljana, 29. 8. 2008 – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo danes v Uradnem listu RS objavilo javni razpis za dodeljevanje sredstev iz naslova izvajanja ukrepov prestrukturiranja pridelovalcev sladkorne pese v Sloveniji. Za ta namen bo razpisanih dobrih 5,8 mio EUR javnih sredstev Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada. Upravičenci bodo lahko prejeli nepovratna sredstva pri izvajanju ukrepa posodabljanje kmetijskih gospodarstev ali diverzifikacija v nekmetijske dejavnosti ter podpora ustanavljanju in razvoju mikropodjetij. Javni razpis bo odprt do porabe sredstev oziroma do objave obvestila o zaprtju na spletnih straneh ministrstva.

POSODABLJANJE KMETIJSKIH GOSPODARSTEV


Do podpor so upravičena kmetijska gospodarstva, ki so v letu 2006 prejela predhodno plačilo za sladkor ali so imela s Tovarno sladkorja Ormož, d.d. podpisano pogodbo o odkupu sladkorne pese in niso prejela predhodnega plačila za sladkor. Minimalna skupna površina na kateri je bila posejana sladkorna pesa ne sme biti manjša od 0,3 ha, hkrati pa mora biti minimalna velikost posamezne parcele najmanj 0,1 ha.


Predmet podpore so naložbe v lastno primarno pridelavo kmetijskih proizvodov vključno z naložbami namenjenimi izvajanju storitev s kmetijsko mehanizacijo.


Podpora se dodeljuje tako enostavnim naložbam do višine 50 tisoč EUR kot tudi zahtevnim, katerih skupna vrednost presega to vrednost.


Kmetijsko gospodarstvo mora z naložbo prispevati k izpolnjevanju vsaj enega od navedenih posebnih ciljev ukrepa, in sicer: uvajanje novih proizvodov, tehnologij ali proizvodnih izboljšav; usposobitev kmetijskega gospodarstva za izpolnjevanje standardov EU za izboljšanje varstva okolja, higiene in varnosti pri delu; stabilizacija dohodkov na kmetijskem gospodarstvu; prilagajanje podnebnim spremembam.


Višina sofinanciranja je do 40 odstotkov priznane vrednosti naložbe oziroma do 50 odstotkov, če so naložbe v območjih z omejenimi možnostmi pridelave oziroma do 60 odstotkov kadar upravičenec uveljavlja tudi podporo iz naslova mladega kmeta. Najnižji znesek dodeljene javne pomoči znaša 3.500 EUR na vlogo, najvišji znesek pa 200 tisoč EUR na vlogo. Višina dodeljene javne pomoči je odvisna tudi od velikosti priznanih kmetijskih zemljišč, ki so jih imela kmetijska gospodarstva zasejana s sladkorno peso v letu 2006.



NEKMETIJSKE DEJAVNOSTI IN MIKROPODJETJA


Do podpor so upravičena, poleg zgoraj omenjenih kmetijskih gospodarstev, tudi podjetja, ki imajo ob oddaji vloge registrirano dejavnost kot dopolnilno dejavnost na kmetiji, samostojni podjetnik, gospodarsko družbo ali zadrugo. Predmet podpore so naložbe v proizvodne, prodajne in storitvene dejavnosti ter pridobivanje energije iz obnovljivih virov na kmetiji za prodajo.


V okviru diverzifikacije v nekmetijske dejavnosti se tako na primer priznajo stroški proizvodnih dejavnosti povezanih s tradicionalnim znanjem, specializirane trgovine za prodajo iz lastne proizvodnje, gostinske nastavitvene dejavnosti, popravljanje ostrešij in krovska dela ob uporabi tradicionalnih materialov, računalniško programiranje in zdravstvo ter socialno varstvo.


Sredstva se dodeljujejo na podlagi pravila de minimis, in sicer se 50 odstotkov upravičenih izdatkov zagotovi iz javnih virov, drugo polovico pa upravičenec. Najnižji znesek dodeljene javne pomoči znaša 3.500 EUR na upravičenca, najvišji znesek pa je odvisen. Kmetijsko gospodarstvo lahko v celotnem programskem obdobju pridobi največ 200 tisoč EUR nepovratnih sredstev. Višina dodeljene javne pomoči je odvisna tudi od velikosti priznanih kmetijskih zemljišč, ki so jih imela kmetijska gospodarstva zasejana s sladkorno peso v letu 2006.



DODATNE INFORMACIJE ZA UPRAVIČENCE


Več informacij o objavljenih javnih razpisih lahko zainteresirani dobijo:


na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano: http://www.mkgp.gov.si/si/javni_razpisi/


in Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja:
http://www.arsktrp.gov.si/si/javni_razpisi/



oziroma na telefonski številki ARSKTRP: 01/580-7792 od ponedeljka do četrtka od 8.00 do 15.30 ure in v petek od 8.00 do 14.30 ure.

* * *

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
EFSA info točka v Sloveniji
PrispevekObjavljeno: 01 Sep 2008 15:34 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
23.08.2008
Podpisan sporazum o vzpostavitvi EFSA informacijske točke v Sloveniji

Ljubljana, 23. 8. 2008 — Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Iztok Jarc je v okviru EFSA konference na temo »Varna hrana, zdravje živali in zaščita potrošnikov«, z izvršno direktorico Evropske agencije za varno hrano (EFSA) Catherine Geslain – Lanéelle danes v Radencih podpisal sporazum o vzpostavitvi informacijske točke za EFSA v Sloveniji.





Informacijska točka agencije za varno hrano, ki bo delovala v okviru ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), bo odgovorna za organizacijo in koordinacijo dela na področju ocene tveganja na nacionalni ravni ter vključena v pripravo in implementacijo delovnega programa agencije. Njena vzpostavitev naj bi pozitivno vplivala na dodatno varnost živil in zaščito potrošnikov, okrepila zaupanje v oskrbo s hrano v Sloveniji ter pripomogla k sprejemanju učinkovitih in pravočasnih odločitev v zvezi z obvladovanjem tveganj.



Varna hrana, zdravje živali in zaščita potrošnikov



MKGP je v okviru 46. kmetijsko – živilskega sejma v Gornji Radgoni organiziralo konferenco na temo »Varna hrana, zdravje živali in zaščita potrošnikov«, na kateri je sodelovala tudi Evropska agencija za varnost hrane (EFSA), ki s svojim neodvisnim delovanjem zagotavlja znanstveno in tehnično podporo zakonodaji in politikam Skupnosti na področjih, ki vplivajo na varnost živil in krme ter spremlja možna tveganja.



Za učinkovito obvladovanje obsežnega področja varnosti živil in krme je bistveno dobro sodelovanje, zato je Upravni odbor EFSA sprejel strategijo sodelovanja med državami članicami in agencijo, ki zahteva, da vsaka država članica določi informacijsko točko, ki bo odgovorna za organizacijo in koordinacijo dela na področju ocene tveganja na nacionalni ravni ter vključena v pripravo in implementacijo delovnega programa EFSA. MKGP podpira intenzivno sodelovanje z EFSA na področju znanstvenih raziskav in povezovanje nacionalnih institucij, ki obvladujejo obsežno področje varne hrane z namenom, da se zagotovi učinkovitejše obvladovanje tveganj, ki izhajajo iz živil in krme. Ocena tveganja se izvaja na štirih osnovnih področjih: na področju krme, veterinarstva, na fitosanitarnem področju ter na področju živil. Institucije v Sloveniji, katerih področje dela je ocena tveganja, so Inštitut za varovanje zdravja, Kmetijski inštitut Slovenije, Nacionalni inštitut za biologijo in Nacionalni veterinarski inštitut.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 10 Sep 2008 07:53 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
08.09.2008
Minister Jarc z italijanskim kolegom o sodelovanju med državama na področju kmetijstva in ribištva

Rim, 8. 9. 2008 — Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS Iztok Jarc se je danes v okviru zasedanja koordinacijskega odbora ministrov Slovenije in Italije srečal z italijanskim kolegom Lucco Zaiao. Ministra sta izmenjala stališča do aktualnih vprašanj prihodnjega razvoja kmetijske politike EU ter se dogovorila za sodelovanje na področjih projektov čezmejnega sodelovanja, ribištva, inšpekcije in sejemske dejavnosti.

Ministra sta se dogovorila, da bosta ministrstva v prihodnje podprla predloge čezmejnih projektov s področja kmetijstva, ki se bodo prijavili za EU sredstva v okviru Operativnega programa 2007-2013. Ta predstavlja samo za obdobje od 2007 do 2009 skupno 40 mio EUR. Predvsem naj bi podprla projekte na področjih alternativnih virov energije, biomase ter koriščenja vodnih virov. Področje čezmejnega sodelovanja je pomembno zaradi prenosa dobrih praks in partnerstva med kmetijskimi ustanovami, univerzami, raziskovalnimi institucijami in nevladnimi organizacijami obeh držav. Projekti se izvajajo na področju kmetijskega turizma, vinogradništva, promocije in zaščite posebnih kmetijskih in živilskih proizvodov. Minister Jarc je poudaril pomen vključenosti in vloge obeh narodnostnih manjših pri tovrstnih projektih.


Na področju ribištva sta se obe državi zavezali, da bosta v prihodnje intenzivneje sodelovali na področju nadzora nad ribiškimi plovili obeh držav in izmenjavi podatkov; italijanska stran pa je Sloveniji ponudila tudi strokovno-tehnično pomoč na področju ribiške inšpekcije.


Minister Jarc je italijanskega kolega ponovno spomnil na odprto vprašanje slovenskih lastnikov vinogradov na italijanski strani Brd in zaprosil za možnost rešitve. Pri tem je poudaril, da se pridelek iz teh vinogradov v celoti prepelje v Slovenijo in tako ne vpliva na stanje na italijanskem trgu vina. Kot je znano je Italija v skladu s pravnim redom EU omenjenim slovenskim lastnikom omogočila legalizacijo vinogradov oz. nakup sadilnih pravic proti plačilu 9.000 EUR. Slovenija je že leta 2000 dosegla, da se omenjeni vinogradi niso krčili, vendar se je zanje omogočil odkup sadilnih pravic.


Ministra sta izmenjala tudi stališča obeh držav o aktualnih vprašanjih prihodnjega razvoja skupne kmetijske politike. Osredotočila sta se predvsem na vprašanji predvidene ukinitve mlečnih kvot leta 2015 in modulaciji oz. prenosu sredstev iz naslova neposrednih plačil v razvoj podeželja.


Na področju mlečnih kvot je minister Jarc pojasnil, da je Slovenija zadržana do povečanja mlečnih kvot v prihodnjih letih. Oba sta se strinjala, da je ukinitev mlečnih kvot z letom 2015 politična realnost in odločitev, ki je bila sprejeta leta 2004. Minister Jarc je zato italijanskega kolega zaprosil za podporo pri t.i. »mehkem prehodu« oz. zagotovitvi ustreznih ukrepov za zaščito kmetij v območjih z omejenimi dejavniki za kmetijstvo ter zagotovitev ustrezne višine sredstev za ta namen. Italija se za razliko od Slovenije zaradi velike količine proizvedenega mleka zavzema za večje povečanje mlečnih kvot od predvidenega.


Ministra sta bila enotna tudi glede prenosa sredstev iz neposrednih plačil v razvoj podeželja, in sicer da predlagan prenos sredstev ni ustrezen, zato državi temu predlogu nasprotujeta. Strinjala sta se, da je potrebno v evropskem kmetijstvu ponovno utrditi njegovo osnovno funkcijo pridelave zadostnih količin kakovostne hrane, ukrepe pa ciljno usmeriti na zvišanje konkurenčne sposobnosti sektorja.


Ministra sta se zavzela tudi za poglobitev sejemskega sodelovanja, in sicer Veronfiere in Pomurskega sejma, še posebno na področjih novih trendov alternativnih virov energije, prilagajanja kmetijstva na podnebne spremembe ter skupne promocije kmetijskih proizvodov v tretjih državah.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 14 Sep 2008 06:33 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
12.09.2008
Objava javnih razpisov za diverzifikacijo v nekmetijske dejavnosti in podporo ustanavljanju in razvoju mikro podjetij

Ljubljana, 12. 9. 2008 – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo danes v Uradnem listu RS objavilo dva javna razpisa v okviru novega Programa razvoja podeželja za obdobje 2007 – 2013. Za ukrep »Diverzifikacija v nekmetijske dejavnosti« je v tem javnem razpisu namenjenih 10 mio EUR. Cilj ukrepa je omogočiti začetek ali posodobitev opravljanja nekmetijske dejavnosti, spodbuditi ustvarjanje novih delovnih mest in dodatnih virov dohodka na kmetijah. Hkrati pa tudi prispevati k razvoju dopolnilnih in dodatnih dejavnosti na kmetijah. Za ukrep »Podpora ustanavljanju in razvoju mikro podjetij« pa je namenjenih 16 mio EUR. Ukrep prispeva k razvoju dodatnih dejavnosti na podeželju in s tem k izboljšanju učinkovitost razporejanja dela. Prav tako pa tudi k zagotavljanju dodatnih zaposlitvenih možnosti in povečanju dohodka. Javna razpisa sta odprta do porabe sredstev oziroma do objave o zaprtju na spletnih straneh ministrstva.

DIVERZIFIKACIJA V NEKMETIJSKE DEJAVNOSTI


Do podpor so upravičena podjetja, ki imajo ob oddaji vloge upravičeno dejavnost registrirano kot kmetija z dopolnilno dejavnostjo, samostojni podjetnik posameznik, gospodarska družba ali zadruga.


Predmet javnega razpisa je med drugim tudi podpora v naložbe za proizvodne dejavnosti, povezane s tradicionalnimi znanji na kmetiji; pridobivanje energije za prodajo na kmetiji iz obnovljivih virov; prodaja lastnih in proizvodov drugih kmetij; turizem; podjetniško in poslovno svetovanje ter zdravstvo in socialno varstvo.


Vlagatelji bodo pri ukrepu upravičeni do povrnitve stroškov za gradbena in obrtniška dela, posebno usposabljanje za opravljanje dejavnosti, nakup nove opreme vključno z informacijsko komunikacijsko tehnologijo in računalniško programsko opremo.


Pri naložbah v obnovljive vire vrednost naložbe ob prijavi ne sme preseči 480 tisoč EUR. Če vlagatelj kandidira za pridobitev sredstev za naložbe v storitve vzgoje in varstva otrok in za izvajanje socialno varstvene storitve za starostnike ali invalide mora izpolnjevati posebne pogoje v skladu s predpisi, ki predpisujejo tovrstne aktivnosti.


Najnižji znesek javne podpore na upravičenca znaša 3.500 EUR, najvišji pa 200 tisoč EUR v obdobju zadnjih treh proračunskih let oziroma 100 tisoč EUR za upravičence v cestnoprometnem sektorju.



PODPORA USTANAVLJANJU IN RAZVOJU MIKRO PODJETIJ


Do podpor so upravičena podjetja, ki imajo ob oddaji vloge upravičeno dejavnost registrirano kot samostojni podjetnik posameznik, gospodarska družba ali zadruga.


Predmet podpore so naložbe v že registrirana mikro podjetja na podeželju, ki zagotavljajo nova oziroma ohranjajo delovna mesta in povečujejo dohodek podeželskega prebivalstva ter se naložba nanaša na nekatere predelovalne dejavnosti; oskrba z električno energijo, plinom in vodo; gostinske nastavitvene dejavnosti; veterinarstvo; čuvanje, oskrba in nega hišnih živali ter nekatere izobraževalne in zdravstvene dejavnosti.


Vlagatelji bodo pri ukrepu upravičeni do povrnitve stroškov za gradbena in obrtniška dela, posebno usposabljanje za opravljanje dejavnosti, nakup nove opreme vključno z informacijsko komunikacijsko tehnologijo in računalniško programsko opremo.


Upravičenec lahko prejme najmanj 20 tisoč EUR in največ 200 tisoč EUR v obdobju zadnjih treh proračunskih let oziroma 100 tisoč EUR za upravičence v cestnoprometnem sektorju.



Dodatne informacije za upravičence


Več informacij o objavljenem javnem pozivu lahko zainteresirani dobijo:


na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano:

http://www.mkgp.gov.si/si/javni_razpisi/


in Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja:
http://www.arsktrp.gov.si/si/javni_razpisi/


oziroma na telefonski številki ARSKTRP: 01/580-7792 od ponedeljka do četrtka od 8.00 do 15.30 ure in v petek od 8.00 do 14.30 ure.


Vprašanja se lahko posredujejo tudi po elektronski pošti na naslov aktrp(at)gov.si.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 17 Sep 2008 04:38 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
16.09.2008
Uspešna priprava lokalnih akcijskih skupin na izvajanje progragama Leader

Ljubljana, 16. 9. 2008 – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Iztok Jarc je delujočim lokalnim akcijskim skupinam (LAS) podpisal odločbe o sredstvih, v katerih so opredeljeni kriteriji, na podlagi katerih bodo v programskem obdobju 2007-2013 vsako leto posebej dobile izračunane pravice do porabe finančnih sredstev. Letos bo med LAS razdeljenih dobra 2,3 mio EUR, ki jih bodo lahko koristile do leta 2010. Od tega je za delovanje LAS namenjenih dobre pol milijona EUR, za izvajanje projektov pa 1,8 mio EUR.

Kriteriji, na podlagi katerih bo posamezen LAS lahko prejel sredstva, so: število prebivalcev na območju, površina območja in število točk, ki jih dobijo pri ocenjevanju lokalne razvojne strategije. V teh odločbah so sredstva za 2008 tudi izračunana, in sicer ločeno za delovanje in za izvedbo projektov.

Dejanska poraba sredstev je odvisna od sposobnosti črpanja LAS za posamezne prijavljene projekte. V ta namen bo morala LAS vsako leto predložiti letni izvedbeni načrt, v katerem bodo opisani projekti, preko katerih namerava črpati sredstva, in tudi opisana dinamika vlaganja zahtevkov za povračilo.

Na prvem razpisu je bilo potrjenih 14 LAS, ki pokrivajo dobro polovico površine Slovenije (11.796 km2) s 636 tisoč prebivalci. Te so že v avgustu prejele odločbo o potrditvi statusa, s katero so dobile pravico izvajanja ukrepov Leader in koriščenja sredstev ter bodo lahko izdelale letni izvedbeni načrt. Temu bo v kratkem sledil podpis pogodb, v katerih bodo podrobno opredeljene pravice in dolžnosti ter postopki, na kakšen način lahko LAS pridejo do sredstev oz. jih porabijo. Na drugi javni razpis je do sedaj prispelo na ministrstvo 8 vlog za potrditev LAS-ov, katerih vloge so še v postopku obdelave.



* * *



Več o lokalnih akcijskih skupinah

Upravičenci in izvajalci ukrepov Leader so lokalne akcijske skupine (LAS), ki temeljijo na partnerstvu javnega, ekonomskega in civilnega sektorja. Na lastno pobudo se oblikujejo na določenih podeželskih območjih, pri čemer MKGP ne predpiše, katere občine ali kraji naj se združijo v LAS. Kljub temu morajo biti ta območja zaključena celota, imeti pa morajo tudi skupne razvojne probleme in možnosti za razvoj. LAS ima avtonomijo pri odločanju o tem, katere projekte bo na območju izvajala in za katere projekte bo porabila sredstva, ki ji v določenem letu pripadajo iz naslova ukrepov Leader. V ta namen mora imeti tudi izdelano lokalno razvojno strategijo, ki je nastala z aktivnim sodelovanjem prebivalcev (pristop "od spodaj navzgor") in je strateški dokument, ki opredeljuje, kaj želi LAS na svojem območju doseči oz. v kakšno smer namerava razvoj peljati.

Razpis za izbor in potrditev LAS je zastavljen tako, da se z njim samo potrdi tiste LAS, ki bodo v obdobju do 2013 imele pravico in možnost koriščenja finančnih sredstev za vse tri ukrepe (delujoče LAS). Ni pa razpisa za vsak ukrep posebej. LAS, ki so se javile na 1. razpis (od 29.2.2008 do 30.5.2008), teh je bilo 14, so vse dobile status delujoče LAS. Razpis je bil zaprt zaradi spremembe zakonodaje in ponovno odprt 25.7.2008. Na ta drugi razpis se je do sedaj prijavilo že 8 LAS. Njihove vloge pa so še v postopku obdelave.



Več o osi »Leader« v okviru programa razvoja podeželja

Leader predstavlja eno izmed osi (4. os) Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2007 - 2013 (PRP 2007 - 2013). Preko nje se izvajajo trije horizontalni ukrepi, ki predstavljajo nadgradnjo ostalih 16 ukrepov PRP 2007- 2013:

- izvajanje lokalnih razvojnih strategij (sredstva so namenjena podpori izvajanju različnih projektov),

- spodbujanje medregijskega in čezmejnega sodelovanja,

- vodenje lokalnih akcijskih skupin, pridobitev strokovnih znanj in animacija območja (sredstva so namenjena podpori delovanja LAS, usposabljanju in animaciji prebivalcev območij, kjer je LAS ustanovljena, za uspešno izvajanje ukrepov Leader).

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 20 Sep 2008 18:12 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Novica
19.09.2008
Objava treh novih razpisov programa razvoja podeželja 2007 - 2013

Ljubljana, 19. 9. 2008 – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo danes v okviru Programa razvoja podeželja za obdobje 2007 – 2013 v Uradnem listu RS objavilo tri javne razpise. Za ukrep »Posodabljanje kmetijskih gospodarstev iz PRP 2007-2013, za obnovo gospodarskih poslopij in drugih zgradb ter objektov namenjenih za kmetijske namene ter trajnih nasadov sadovnjakov, oljčnikov in hmeljišč, ki so bili poškodovani v naravnih nesrečah v letu 2008« sta namenjena 2 mio EUR. Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za naložbe kmetijskih gospodarstev, ki so jih ujme prizadele v letošnjem letu. Za ukrep »Pomoč mladim prevzemnikom kmetij za leti 2008 in 2009« je v javnem razpisu namenjenih 10 mio EUR. Predmet podpore je enkratna finančna pomoč mladim prevzemnikom kmetij za prvi lastniški prevzem kmetije. Za ukrep »»Zgodnje upokojevanje kmetov« pa je namenjenih 3 mio EUR. Sredstev v obliki rente bodo prejeli upravičenci, ki se bodo odločili, da bodo zaradi prenosa kmetije na prevzemnika prenehali z opravljanjem pridobitne kmetijske in gozdarske dejavnosti na kmetiji. Javni razpisi bodo odprti do porabe sredstev oziroma do objave o zaprtju na spletnih straneh ministrstva.

POSODABLJANJE KMETIJSKIH GOSPODARSTEV, KI SO BILA POŠKODOVANA V NARAVNIH NESREČAH V LETU 2008


Ukrep temelji na sklepu vlade iz letošnjega avgusta, ki ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano nalaga, naj v okviru programa razvoja podeželja pripravi ukrep za sanacijo oz. posodabljanje kmetijskih gospodarstev, ki so bila poškodovana v naravnih nesrečah v letu 2008.


Namen tega ukrepa je omogočiti vlagateljem, da tehnološko posodobijo svoja poškodovana gospodarska poslopja in druge objekte namenjena za kmetijske namene, objekte obnovijo v smeri večje prilagoditve na neugodne vremenske razmere oz. klimatske spremembe. Pri naložbah v obnovo trajnih nasadov sadovnjakov, oljčnikov in hmeljišč, bodo imeli vlagatelji možnost obnove celotnega nasada v okviru istega GERKa, čeprav je bila škoda povzročena samo na delu nasada. Na poškodovanih trajnih nasadih bodo imeli vlagatelji tudi možnost nakupa in postavitve mrež proti toči tako v sadovnjakih, kakor tudi vinogradih.


Do podpore so upravičena samo tista kmetijska gospodarstva, ki opravljajo kmetijsko dejavnost oziroma izvajajo storitve s kmetijsko mehanizacijo na ozemlju Slovenije, ter so na gospodarskih poslopjih in drugih objektih, namenjenih za kmetijsko dejavnost ter na trajnih nasadih sadovnjakov, oljčnikov in hmeljišč, ki so predmet obnove, utrpela škodo po naravni nesreči v letu 2008. To mora biti razvidno iz Zapisnika delne škode na stavbah, povzročene po naravni nesreči oziroma iz Zapisnika izredne ocene škode v tekoči proizvodnji na pridelkih, povzročene zaradi dežja, poplave, močnega vetra in toče, predpisanih s strani komisije za ocenjevanje škode, ki deluje v okviru Uprave RS za zaščito in reševanje.


Podpore bodo dodeljene kmetijskim gospodarstvom za enostavne in zahtevne naložbe v lastno primarno pridelavo kmetijskih proizvodov ter naložbam, namenjenim izvajanju storitev s kmetijsko mehanizacijo.



POMOČ MLADIM PREVZEMNIKOM KMETIJ ZA LETI 2008 IN 2009


Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano si prizadeva izboljšati neugodno starostno strukturo gospodarjev na slovenskih kmetijah. Mlajši nosilci kmetijskih gospodarstev so praviloma bolje usposobljeni za delo v kmetijstvu in bolj podjetni in so se zato zmožni učinkoviteje prilagajati tehnološkim spremembam ter razmeram na trgu, kar je pogoj za dvig produktivnosti dela in s tem konkurenčnosti kmetijstva. Mladi se marsikdaj ne odločijo za prevzem kmetije, saj je le-ta povezan s problemom izplačila drugih dedičev in zagotovitve zagonskega kapitala za strukturno prilagoditev kmetije po prevzemu. Cilj podpore mladim prevzemnikom kmetij je spodbuditi prenos kmetije na mlajšo generacijo in olajšati strukturno prilagajanje po prevzemu, izboljšati starostno strukturo nosilcev kmetij, povečati razvojno sposobnost prevzetih kmetij ter s tem prispevati k povečanju produktivnosti dela v kmetijstvu.


Do podpore pomoči mladim prevzemnikom kmetij so upravičeni vlagatelji, ki opravljajo kmetijsko oziroma gozdarsko dejavnost na območju Slovenije, starejši od 18 let in mlajši od 40 let oziroma so dopolnili 40 let v letu prijave na razpis in pri katerih gre za prvi lastniški prevzem kmetije.


Predmet podpore je enkratna finančna pomoč mladim prevzemnikom kmetij za prvi lastniški prevzem kmetije. Višina dodeljenih sredstev znaša največ do 40 tisoč EUR na upravičenca. Določi se na podlagi doseženih točk pri ocenitvi prispelih vlog, ki bodo izpolnjevale predpisane pogoje. Sredstva za ta namen se dodelijo v obliki enkratne finančne pomoči.



ZGODNJE UPOKOJEVANJE KMETOV


Povprečna starost gospodarjev na kmetijah v Sloveniji je več kot 56 let. Delež starejših od 55 let je nad 55 odstotkov in se ne zmanjšuje. Cilj podpore zgodnjemu upokojevanju kmetov je enak kot pri ukrepu pomoč mladim prevzemnikom kmetij.


Do podpore iz tega razpisa so upravičeni vlagatelji oz. kmetje, starejši od 57 let, ki so pokojninsko in invalidsko zavarovani na podlagi opravljanja kmetijske dejavnosti, še niso upokojeni in so pripravljeni nepreklicno prenehati z opravljanjem pridobitne kmetijske in gozdarske dejavnosti ter celotno kmetijo prenesti na izbranega prevzemnika.


Finančna pomoč se zagotavlja v obliki letne rente, ki se izplačuje mesečno po dvanajstinah. Renta je sestavljena iz fiksnega dela, ki znaša 5.000 EUR na kmetijo na leto in iz variabilnega dela, ki je odvisen od velikosti prenesene kmetije. Variabilni del se izračuna na podlagi prenesenih primerljivih kmetijskih površin v letu vstopa v ukrep. Za vsak ha prenesenih primerljivih kmetijskih površin se izplača znesek v višini 300 EUR/ha na leto, vendar največ za vključno 20 ha primerljivih kmetijskih površin. Če je prenesena kmetija večja, se morajo prenesti vse površine, vendar se renta ne poveča. Celoten znesek prejete rente v vsem obdobju (največ 10 let) ne sme presegati 110.000 EUR na prenosnika. Celotno obdobje prejemanja rente je do 10 let. Čas trajanja rente je omejen na 70. rojstni dan prenosnika. Ko prenosnik pridobi pokojnino, se znesek rente zmanjša za znesek pokojnine.



Dodatne informacije za upravičence


Več informacij o objavljenih javnih razpisih lahko zainteresirani po njihovi objavi v Uradnem listu RS dobijo:


na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano: http://www.mkgp.gov.si/si/javni_razpisi/


in Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja:
http://www.arsktrp.gov.si/si/javni_razpisi/


oziroma na telefonski številki ARSKTRP: 01/580-7792 od ponedeljka do četrtka od 8.00 do 15.30 ure in v petek od 8.00 do 14.30 ure.


Vprašanja se lahko posredujejo tudi po elektronski pošti na naslov aktrp(at)gov.si.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MKGP
  Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas  
Stran 1 od 5  
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
  
  
 Objavi novo temo  Odgovori na to temo  



Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.