Registriraj se Pogosta vprašanja Seznam članov Išči Glas dežele Seznam forumov




Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma » Združenje občin Slovenije
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo 
Združenje občin Slovenije
PrispevekObjavljeno: 12 Mar 2009 13:16 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


11.03.2009
Minister Pogačnik in Združenje občin Slovenije za učinkovitejše sodelovanje

Ljubljana, 11. 3. 2009 – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Milan Pogačnik se je danes na delovnem sestanku srečal s predsednikom Združenja občin Slovenije (ZOS) Robertom Smrdeljem z delegacijo. Dogovorila sta se za učinkovitejše sodelovanje in reševanje odprtih vprašanj na področju sprejemanja operativnih prostorskih načrtov občin, prenosa kmetijskih zemljišč iz sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS na občine, postopkov pri prometu s kmetijskimi zemljišči in črpanja evropskih sredstev iz Programa razvoja podeželja 2007 – 2013.

Kmetijski minister Pogačnik je poudaril, da je ministrstvo po zakonu in ustavi dolžno varovati najboljša kmetijska zemljišča. Ob tem je povedal, da »smo do sedaj slabo skrbeli za kmetijska zemljišča, zato smo toliko bolj pozorni na to, kako se pripravljajo ti občinski prostorski načrti. Seveda pa razumemo tudi potrebo občin po širjenju in nadaljnjem razvoju.«


Minister je izpostavil, da imajo občine možnost nadomeščanja kmetijskih zemljišč z drugimi zemljišči, prav tako pa bo ministrstvo pregledalo obstoječo kategorizacijo kmetijskih zemljišč. Občine morajo pri tem tudi realno oceniti svoje potrebe po spremembi namembnosti kmetijskih zemljišč.


Predlog s strani predstavnikov združenja je bil tudi, da se kmetijska in stavbna zemljišča ter del gozdov, ki je pomemben za razvojne naloge občin iz sklada prenesejo na občine. Sogovorniki so se strinjali, da bo o tem razprava še tekla tudi v okviru javne razprave ob spremembah zakona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov ter zakona o kmetijskih zemljiščih.


Slovenija je po obsegu kmetijskih obdelovalnih površin med zadnjimi državami članicami EU, kar je pomembno z vidika skrbi za prehransko varnost prebivalcev in določeno stopnjo samopreskrbe. V Sloveniji je trenutno samo 8 odstotkov obdelovalnih površin in 25 odstotkov vseh kmetijskih površin glede na skupni obseg vseh površin, v EU je teh površin 26 oziroma 44 odstotkov. Na prebivalca imamo tako približno samo 800 m2 obdelovalnih površin, za preživetje pa bi jih po grobi oceni potrebovali vsaj 2.000 m2. »To je še dodatna usmeritev, ki mora v Sloveniji vse pristojne usmerjati k racionalnem in trajnostnem odnosu do kmetijskih zemljišč,« je poudaril minister.


Glede priprave občinskih prostorskih načrtov (OPN) je minister dejal: »Sedaj smo prejeli šele 60 vlog za izdajo smernic s strani občin, pričakujemo jih še približno 150 in to je seveda velik zalogaj, katerega bi morali opraviti do konca leta. To nas seveda skrbi nas, kot tudi župane«.


Sogovorniki so se dogovorili za hitrejšo izmenjavo strokovnih stališč do posameznih predlogov načrtov, kar bi omogočilo njihovo hitrejše sprejemanje. Minister je tudi povedal, da se ministrstvo na tem področju glede na količino dela sooča s kadrovsko podhranjenostjo in da bodo poskušali z ustrezno organizacijo in kadrovsko politiko zagotoviti učinkovitejše delo.


Novi OPN bi morali biti sprejeti do konca leta, vendar sta se glede na razmere, ministrstvo in ZOS strinjala, da bi se moral ta rok podaljšati za razumen čas še v naslednje leto.


V skladu z zakonom o prostorskem načrtovanju občina poda vlogo osnutka OPN na ministrstvo za okolje in prostor. Ta ga posreduje vsem nosilcem urejanja prostora, med drugim tudi na MKGP. Kmetijsko ministrstvo poda usmeritve na del OPN, ki se nanaša na kmetijska zemljišča. Občina usmeritve povzame in pripravi ponovni predlog OPN. Ko občina pridobi pozitivna mnenja vseh nosilcev urejanja prostora, je OPN sprejet.


Minister Pogačnik je sogovornike tudi seznanil, da se na ministrstvu pripravlja sprememba Programa razvoja podeželja 2007 – 2013, in sicer se bo povečal delež sofinanciranja nekaterih vrst investicij. Tako bi bile občine bolj razbremenjene in bi lažje izpeljale različne razvojne projekte. V okviru PRP je na voljo kar nekaj razpisov, na katere se občine lahko prijavijo, med drugimi za naložbe v komasacije in namakalne sisteme, kjer znaša delež sofinanciranja 100 odstotkov in ohranjanje in izboljševanje dediščine podeželja ter obnova in razvoj vasi.


Razprava je potekala tudi o problemu lastnine agrarnih skupnosti in razpolaganju z njihovimi zemljišči, ki običajno obdajajo naselja.


* * *



Dodatne informacije o ZOS


ZOS je bilo ustanovljeno februarja 1999 in združuje 140 občin. Osnovne naloge so med drugimi zastopanje interesov občin, oblikovanje strokovnih predlogov, sodelovanje pri nastajanju zakonodaje, nudenje strokovne pomoči občinam in izvajanje informiranja občin članic. ZOS aktivno deluje tudi na mednarodnem področju v Odboru regij, ki je posvetovalno telo na nivoju EU.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Združenje občin Slovenije
  Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas  
Stran 1 od 1  

  
  
 Objavi novo temo  Odgovori na to temo  



Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.