Registriraj se Pogosta vprašanja Seznam članov Išči Glas dežele Seznam forumov




Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma » Zapori vir - DNEVNIK
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo 
Zapori vir - DNEVNIK
PrispevekObjavljeno: 11 Avg 2009 09:23 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Stanje v slovenskih zaporih se ne izboljšuje, prezasedenost je že skoraj 130-odstotna

Črna kronika - torek, 11.08.2009 08:18 Tekst: (sta)

ljubljana - Stanje v slovenskih zaporih se ne izboljšuje. Trend naraščanja števila zaprtih se nadaljuje, v prvi polovici leta se je njihovo število povečalo s 1364 na 1439, kar pomeni, da je prezasedenost 129,22-odstotna. Največja stiska je v Ljubljani, kjer je prezasedenost že 200,4-odstotna, je dejal Aldo Carli z URSIKS.


Tudi v tem letu se Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) po besedah sekretarja Alda Carlija, ki trenutno tudi nadomešča odsotnega generalnega direktorja, še naprej srečuje z veliko prezasedenostjo zaprtih delov zavodov moške populacije (brez zavoda za ženske, prevzgojnega doma in odprtih oddelkov). Carli spomni, da je bila lani prezasedenost 124,24-odstotna, največ težav pa je v zaporu v Ljubljani.

V tem zaporu se je prezasedenost letos povečala za 4,4 odstotka in je že 200,4-odstotna. Prvega julija je bilo namreč priprtih 146 pripornikov, kar je za 24 več kot konec decembra 2008.
Na Dobu še vedno stiska s prostorom

Tudi v našem največjem zaporu na Dobu se stanje glede bivalnih pogojev, na katere varuhinja človekovih pravic opozarja, v primerjavi z lanskim letom ni bistveno spremenilo. Stisko s prostorom na uradu po besedah Carlija rešujejo s premestitvami v manj zasedene zapore. Sicer pa intenzivno potekajo priprave za prenovo zapora Dob oz. gradnjo novih bivalnih zmogljivosti.

Število obsojencev na Dobu je skoraj enako kot lani; 1. julija je zaporno kazen tam prestajalo 447 obsojencev (13 več kot konec decembra), kar pomeni, da je prezasedenost 189-odstotna.
Nekaj več prostora v prevzgojnem domu in ženskem zaporu

Trditev, da so ponekod posamezni oddelki celo napol prazni po besedah Carlija ne drži. Pri nameščanju zaprtih v URSIKS morajo po njegovih besedah upoštevati zakonske podlage za izvrševanje kazenskih sankcij. Tako v prevzgojni dom v Radečah ne morejo nameščati drugih zapornikov razen mladoletnih gojencev, kljub temu, da je zasedenost v Radečah 35,1-odstotna.

Enako velja za naš edini ženski zapor na Igu, kjer je zasedenost 75-odstotna. Pri zaprtih pa morajo, pravi Carli, upoštevati tudi dejstvo, da v odprte oddelke, zaradi varnosti, ne morejo nameščati vseh obsojencev.

Tudi število oseb na prestajanju uklonilnega zapora se ni bistveno povečalo. Trenutno prezasedenost v Ljubljani rešujejo z nameščanjem teh oseb v odprti oddelek na Igu. Do 1. julija je bilo tako v zaporu na Igu 226 oseb na prestajanju uklonilnega zapora, lani pa 193.
Rešitev pogojni odpusti?

Na zmanjšanje števila zaprtih v slovenskih zaporih po mnenju sekretarja v upravi za izvrševanje kazenskih sankcij lahko vplivajo pogojni odpusti, vendar je treba spoštovati zakon, da obsojenec med pogojnim odpustom ne bo ponovil kaznivega dejanja. Morebitna amnestija za osebe, zoper katere je sodišče odredilo uklonilni zapor, po oceni uprave ni smotrna, saj ne bi ugodno vplivala na zmanjšanje storjenih prekrškov.

"Po drugi strani pa je treba razumeti, da je namen uklonilnega zapora, da se storilca prekrška prisili k plačilu globe. To pomeni, da se izvrševanje uklonilnega zapora takoj prekine, če storilec plača globo. Delno bi se število zaprtih res zmanjšalo, če bi uklonilni zapor izločili iz sistema izvrševanja kazenskih sankcij, kar je generalni urad že nekajkrat predlagal," spomni Carli.

Po predlogu generalnega urada naj bi za uklonilne zapore bili zadolženi ustrezni organi (policija, davčni organi) izven zaporov, ker ne gre za kazensko sankcijo. Le redke države v Evropi prekrške in izterjave dolga rešujejo v okviru zaporniškega sistema. "O predlogu še ni nihče odločal, pričakujemo pa, da ga bo morda obravnaval svet za kaznovalno pravo, ko bo obravnaval tudi zakonodajo s področja prekrškov," je še dodal Aldo Carli.
Povečan kadrovski načrt

V zvezi s kadrovsko problematiko pa je sekretar v URSIKS povedal, da jim je vlada na seji 9. julija, kljub zmanjševanju števila zaposlenih v organih državne uprave, in sicer za dva odstotka glede na stanje dovoljenega števila zaposlenih 31. decembra 2008, povečala kadrovski načrt.

Za leto 2009 ima URSIKS po Carlijevih besedah odobrenih 906 zaposlitev, ki štejejo v kadrovski načrt. Predhodno je ministrstvo za pravosodje upravi z enotnim kadrovskim načrtom (30. julija 2008) za leto 2009 dovolilo 861 zaposlitev.

Kot je pojasnil, je bila zaradi kršitev skupnega kadrovskega načrta ministrstva za pravosodje v prejšnji vladi v delu, ki je določal število zaposlitev za upravni del ministrstva, prvič izvedena ločitev kadrovskega načrta ministrstva in uprave. Zatrdil je, da je z navedenim ukrepom, ki ga je podprl tudi sedanji minister, zagotovljena večja stabilnost pri zagotavljanju potrebnih delovnih mest znotraj uprave.

Na podlagi povečanega kadrovskega načrta je uprava začela postopke za nove zaposlitve, je dejal Carli in izpostavil, da je potrebno za 16 novih zaposlitev predhodno najprej sistemizirati delovna mesta, saj ustreznih prostih delovnih mest uprava nima.

Kadrovska situacija v URSIKS bo tako vsaj delno ublažena po pridobitvi novih sodelavcev. "Za zagotavljanje varnostnih standardov, ustrezne ravni strokovnega dela in preprečevanja preobremenjevanja zaposlenih in posledično izgorelosti in obolevanja bi sicer potrebovali občutno večje število zaposlenih," ugotavlja sekretar v upravi za izvrševanje kazenskih sankcij Carli.

Ob tem je spomnil na standarde in kadrovske normative za delo v zavodih za prestajanje kazni zapora in v prevzgojnem domu, ki jih je marca izdelal generalni direktor URSIKS Tomaž Smole. Izračunano je bilo, da bi glede na izoblikovane normative v praksi potrebovali skupno 227 dodatnih delovnih mest. Trenutno število vseh zaposlenih oz. pazniškega osebja je 501, od tega je 475 paznikov, 14 vodij in 12 pomočnikov paznikov.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Zapori vir - DNEVNIK
  Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas  
Stran 1 od 1  

  
  
 Objavi novo temo  Odgovori na to temo  



Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.