Sine |
Administrator foruma |
|
|
Pridružen/-a | 30.11. 2007, 16:45 | Prispevkov | 986 | Kraj | Domžale |
|
|
|
|
|
|
|
Belokranjska pogača že četrti zaščiteni slovenski proizvod v EU
Ljubljana, 4. 3. 2010 - Evropska komisija je danes v Uradnem listu EU objavila uredbo o registraciji Belokranjske pogače kot zajamčene tradicionalne posebnosti. To pomeni, da je zaščitena receptura in tradicionalni način priprave, proizvodnja pa geografsko ni omejena. Belokranjska pogača se s to zaščito pridružuje trem slovenskim proizvodom, registriranim na evropskem nivoju, Idrijskim žlikrofom in Prekmurski gibanici, registriranima kot zajamčena tradicionalna posebnost in Ekstra deviškemu oljčnemu olju Slovenske Istre, ki je registrirano kot zaščitena označba porekla.
Registracija proizvoda pri Evropski komisiji pomeni, da je ime proizvoda na celotnem območju EU zaščiteno pred potvorbami, zlorabami, posnemanjem in drugimi praksami, ki potrošnika lahko zavajajo glede resničnega porekla proizvoda.
V Uradnem listu EU so bile do sedaj objavljene še vloge za »Štajersko prekmursko bučno olje«, »Kraški pršut« in »Prleško tünko«, vse z zaščiteno geografsko označbo. V Sloveniji je trenutno zaščitenih 38 kmetijskih pridelkov in živil, od tega je 19 certificiranih.
Z označbo »zajamčena tradicionalna posebnost« se zaščiti receptura, sestavine ali način priprave, proizvodnja pa geografsko ni omejena. Z »označbo porekla« se zaščitijo kmetijski pridelki in živila, ki so pridelani in predelani na določenem geografskem območju, njihove lastnosti pa so izključno ali bistveno posledica vpliva geografskega okolja. Z »geografsko označbo«, se zaščitijo kmetijski pridelki in živila, ki so pridelani ali predelani na določenem geografskem območju in imajo posebno kakovost, sloves in druge značilnosti, ki izvirajo iz tega geografskega območja. Kmetijski pridelki in živila z označbo »višje kakovosti« pa so po svojih specifičnih lastnostih boljši od istovrstnih kmetijskih pridelkov oziroma živil in odstopajo od njihove minimalne kakovosti, če je ta predpisana.
Postopek zaščite kmetijskih pridelkov in živil na nivoju EU
Označba višje kakovosti je nacionalna shema kakovosti, zato Slovenija teh vlog ne pošilja v presojo Komisiji, kot to velja za proizvode, zaščitene z označbo porekla, geografsko označbo in zajamčeno tradicionalno posebnostjo. Komisija mora te vloge preučiti v roku enega leta od njihovega prejema. V primeru, da je vloga popolna, Komisija v Uradnem listu EU objavi povzetek vloge. V roku šestih mesecev od objave, lahko države članice ali tretje države podajo ugovore na objavljene vloge. V primeru, da Komisija ugovorov ne prejme, proizvod registrira. V primeru ugovorov se morajo države članice med seboj dogovoriti v 6 mesecih. Če dogovora ne dosežejo, o registraciji na nivoju EU odloča Komisija.
Postopek zaščite kmetijskih pridelkov in živil na nacionalnem nivoju
Zaščita kmetijskih pridelkov oziroma živil poteka v dveh fazah. V prvi fazi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS zaščiti ime. V ta namen mora vlagatelj pripraviti vlogo, katero ministrstvo v mnenje posreduje v pregled različnim strokovnim institucijam in strokovnim komisijam, katerih člani so slovenski strokovnjaki za posamezna področja. Po prejetem pozitivnem mnenju strokovnih institucij in strokovne komisije, ministrstvo zaščiti kmetijski pridelek ali živilo in potrdi tako imenovano specifikacijo, v kateri so predpisani pogoji, ki jih mora kmetijski pridelek oziroma živilo izpolnjevati, da se lahko označi z zaščitenim imenom. V drugi fazi certifikacijski organ ugotavlja skladnost proizvodnje zaščitenih proizvodov s specifikacijo (tako imenovano certificiranje). V primeru, da je proizvodnja pri posameznem proizvajalcu skladna s specifikacijo, certifikacijski organ izda certifikat, ki je dokaz, da je proizvod, ki uporablja zaščiteno ime, res avtentičen.
Zaščiteni kmetijski pridelki in živila
V Sloveniji je z označbo porekla zaščitenih 12 pridelkov in živil (Nanoški sir, Tolminc, Bovški sir, Mohant, Prekmurska šunka, Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, Kočevski gozdni med, Kraški med, Piranska sol, Kraška jagnjetina, Kraški ovčji sir in Namizne oljke Slovenske Istre), od tega je certificiranih 5 (Nanoški sir, Prekmurska šunka, Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, Kraški med, Piranska sol).
Z geografsko označbo je zaščitenih 15 pridelkov in živil (Kraški pršut, Štajersko prekmursko bučno olje, Prleška tünka, Jajca izpod Kamniških planin, Kraški zašink, Kraška panceta, Ptujski lük, Kranjska klobasa, Zgornjesavinjski želodec, Šebreljski želodec, Vipavski pršut, Vipavski zašinek, Vipavska panceta, Vipavska salama in Slovenski med), od tega je certificiranih 9 (Kraški pršut, Štajersko prekmursko bučno olje, Prleška tünka, Jajca izpod Kamniških planin, Kraški zašink, Kraška panceta, Ptujski lük, Kranjska klobasa, Slovenski med).
Z zajamčeno tradicionalno posebnostjo so zaščitena in certificirana 3 živila (Idrijski žlikrofi, Prekmurska gibanica, Belokranjska pogača), z označbo višje kakovosti pa 8 pridelkov in živil (Kokošja jajca omega plus, reja prašičev za meso blagovne znamke Pigi, reja piščancev za meso blagovne znamke Domači gorički piščanec, med z vsebnostjo največ 18 % vlage in HMG največ 15 mg/kg medu (Zlati panj), teletina blagovne znamke Zlato zrno, prosta reja piščancev Perutnine Ptuj, pirino zrnje in pirina moka Izida, Pivški piščanec in izdelki z Omega 3), od katerih so 4 certificirana (Kokošja jajca omega plus, reja prašičev za meso blagovne znamke Pigi, reja piščancev za meso blagovne znamke Domači gorički piščanec, med z vsebnostjo največ 18 % vlage in HMG največ 15 mg/kg medu (Zlati panj)). |
|