Registriraj se Pogosta vprašanja Seznam članov Išči Glas dežele Seznam forumov




Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma » Vlada sprejela odgovor na poslansko vprašanje glede ........
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo 
Vlada sprejela odgovor na poslansko vprašanje glede ........
PrispevekObjavljeno: 13 Mar 2010 05:37 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Vlada sprejela odgovor na poslansko vprašanje glede prepovedi nevarnih psov
Ljubljana, 11. 3. 2010 - Vlada RS je sprejela odgovor na pisno poslansko pobudo poslanca Zmaga Jelinčiča Plemenitega v zvezi s prepovedjo nevarnih psov in ga pošlje Državnemu zboru RS.

Poslanska skupina Slovenske nacionalne stranke v svoji pisni pobudi predlaga vladi, da po vzoru nekaterih držav sprejme zakonodajo, ki bi prepovedala »vzrejo in lastništvo borilnih in nevarnih vrst psov ter križancev z določenimi nevarnimi pasmami v Sloveniji, kakor tudi njihov trajni ali začasni uvoz.«


V svetu tovrstna zakonodaja obravnava nevarne pse na dva osnovna načina. Odločitev za prvi ali drugi model zakonodaje mora temeljiti na tehtni preučitvi, na znanstvenih izsledkih in izkušnjah, predvsem pa na specifičnih okoliščinah glede navad reje in lastništva psov v državi.


Prvi temelji na načelu nevarnih pasem, po katerem države na posebne sezname umeščajo navadno nekatere molosoidne pasme (npr. argentinska doga, mastif, brazilska fila) in druge pasme, katerih psi naj bi bili bolj nevarni kot drugi. S takšno pasemsko specifično zakonodajo je dejansko prepovedana vzreja, lastništvo ali uvoz psov določenih pasem. Omeniti je treba, da so mnoge države, ki so bile uvedle prepoved določenih pasem, takšno zakonodajo že umaknile.


Druga vrsta zakonodaje govori o nevarnih psih, ki so kot taki opredeljeni pod določenimi pogoji. V slovenski zakonodaji je ta pogoj ugriz človeka ali živali. Uradni veterinar z odločbo psa opredeli kot nevarnega in ga vpiše v register nevarnih psov. Za takega psa in njegovega lastnika veljajo strožji predpisi.


Zakon o zaščiti živali natančno določa odgovornost lastnikov psov. Skrbniki psov morajo na javnem mestu zagotoviti fizično varstvo psov tako, da so psi na povodcu. Če nevaren pes z ugrizom povzroči poškodbo, pa ne gre za posebno hudo telesno poškodbo je obvezno šolanje psa, če pa je pes z ugrizom povzročil posebno hudo telesno poškodbo, je dovoljeno takega psa usmrtiti.


V Sloveniji je registriranih 216.000 psov. Če podatke analiziramo tako, da ugotavljamo delež nevarnih psov glede na njihovo pasmo, pridemo do zaključka, da je delež nevarnih psov znotraj katerekoli pasme od 0 do 1,7%. Vprašanje je torej, kje postaviti mejo za prepoved neke pasme oziroma kako ne/varna mora biti pasma, da bi jo prepovedali.


Naslednji vidik pasemsko specifične zakonodaje v Sloveniji se nanaša na ne/varnost edine slovenske avtohtone pasme psov, kraškega ovčarja. Glede na to, da ga kinologi uvrščajo med molosoidne pasme oziroma ga omenjajo kot vez med molosi in ovčarji, bi se lahko zgodilo, da bi morala Slovenija prepovedati tudi svojo avtohtono pasmo.


Tretji in verjetno najpomembnejši pomislek glede uvedbe pasemsko specifične zakonodaje se nanaša na zmožnost izvajanja nadzora nad tako strogim ukrepom kot je prepoved pasme. Zaradi številčnosti nepasemskih psov v Sloveniji bi brez dvoma pogosto prihajalo do inšpekcijskih in sodnih zapletov glede ugotavljanja pasme, saj je naloga nedvoumno dokazati, da ima pes v svojem poreklu fenotipske oziroma genotipske značilnosti prepovedane pasme, preprosto pretežka.


V svoji pobudi poslanska skupina SNS predlaga tudi, naj veterinarske službe uvedejo rutinski odvzem DNK vzorcev ob prvem cepljenju psov in jih ustrezno zavedejo, ker bi to omogočilo izredno hitro in zanesljivo identifikacijo psa, ki je povzročil kakšno nesrečo, ugriz ali pokol živine. Tovrstna tehnologija in način identifikacije psov je v svetu še novost. Metoda ne omogoča preprostega in hitrega načina identifikacije psa, kakor ga opisuje poslanska skupina SNS v svoji pobudi.


Nacionalni veterinarski inštitut pa že izvaja DNK analize, in sicer v forenzične namene. To pomeni, da je že sedaj mogoče v primeru, ko je za napad osumljenih več psov, njihov DNK primerjati z DNK vzorca, najdenega na žrtvi napada. Takšna analiza z veliko gotovostjo omogoča identifikacijo napadalca.


Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano podpira pobude za spremembo zakonodaje. V Normativni program vlade za leto 2010 je vključilo spremembo Zakona o veterinarskih merilih skladnosti. Predlog spremembe zakona se nanaša predvsem na posedovanje števila velikih hišnih živali, kot so psi, ki jih je v večjem številu, torej v krdelu, težko obvladovati. Ministrstvo bo predlagalo tudi manjše število živali na stanovanjsko enoto, ob upoštevanju fizičnih karakteristik živali, predvidena pa je tudi zaostritev odgovornosti lastnikov živali in zahtevnost njihovega znanja.

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PrispevekObjavljeno: 13 Mar 2010 05:42 Odgovori s citatom
Sine
Administrator foruma
 
Pridružen/-a30.11. 2007, 16:45
Prispevkov986
KrajDomžale


Kaj pa prepoved nevarnih ljudi????
Žival napade izjemoma, sploh psi, ki smo jih z leti spremenili v nekaj, v kar jih narava nikoli ne bi spremenila!
Vse nevarne pasme so nastale z načrtnim križanjem in vzgojo, ki jo je narekoval človek. Sad

_________________
ADMIN MA VAS RAD
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Sine Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Vlada sprejela odgovor na poslansko vprašanje glede ........
  Glas dežele Seznam forumov » Pri nas doma
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas  
Stran 1 od 1  

  
  
 Objavi novo temo  Odgovori na to temo  



Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.